Od piątku silny wiatr był przyczyną prawie 11 tys. interwencji straży pożarnej. 15 osób, w tym czterech strażaków, odniosło obrażenia - poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski. W tymże czasie sieci społecznościowe „zalały” zdjęcia i nagrania zniszceń.
Najwięcej działań związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru strażacy prowadzą w województwach: małopolskim, śląskim, opolskim i podkarpackim.
W mniejszej skali działania są również prowadzone w woj. mazowieckim i wielkopolskim. Dodał, że pojedyncze interwencje związane z wichurami są prowadzone także w innych częściach kraju.
Skutki dzisiejszej wichury...?????#Nowogard #wichurahttps://t.co/rqpDMFDxi0 pic.twitter.com/bnPsrok9hM
— Nowogard Online (@nowogardonline) 4 marca 2019
Suski poinformował, że od piątku do około godz. 15 w poniedziałek w wyniku silnego wiatru strażacy interweniowali prawie 11 tys. razy. Najwięcej, bo ponad 6,2 tys. wyjazdów miało miejsce w poniedziałek, a ponad 2,8 tys. w niedzielę. W tym czasie uszkodzonych zostało ponad 1,8 tys budynków, z czego ponad 1,3 tys. to budynki mieszkalne. Rannych zostało 15 osób, w tym czterech strażaków.
Półtora tysiąca strażaków w akcji – FOTO https://t.co/dnCOYAsAkb przez @Fakty Oświęcim #wichura #straż #strażacy #interwencje #skutkiwichury
— Paweł Wodniak (@PawelWodniak) 11 marca 2019
Dodał, że w miejscowości Olszowa w woj. opolskim na pojazd ochotniczej straży pożarnej spadło drzewo. Dwóch strażaków z sześcioosobowej załogi zostało rannych i zabranych do szpitala. Zniszczony został czteroletni samochód strażacki o wartości około 850 tys. zł.
700 interwencji zw. z usuwaniem skutków wichury na terenie Śląskiego. https://t.co/m5uXzHbuzN. mnóstwo drzew blokuje pociągi https://t.co/OAKE9eeb24 #wiatr #wichura pic.twitter.com/S4v9xEwE2T
— Dorota Niecko (@DorotaNiecko) 11 marca 2019
Kolejny strażak został ranny w miejscowości Dąbrowica w woj. małopolskim na skutek uderzenia przez element konstrukcji budynku podczas zabezpieczania dachu. W województwie pomorskim w strażaka uderzył konar drzewa.
Pozrywane dachy, połamane drzewa, a to dopiero początek. Wiatr może osiągać nawet 100 km/h. Sprawdź prognozę i ostrzeżenia! https://t.co/KpZGlPYuG9 #pogoda #prognoza #weekend #deszcz #burza #ostrzeżenie #wichura #wiatr
— TwojaPogoda.pl (@twojapogoda) 9 marca 2019
Szef PSP podkreślił, że życiu rannych strażaków nie zagraża niebezpieczeństwo.
kilku Braci poległo...#wichura#psispacer#dwr pic.twitter.com/Bk1hcmltyZ
— emes (@paniEMES) 11 marca 2019
"Pozostałe osoby odniosły obrażenia w wyniku najechania samochodem na zwalone konary drzew. W jednym przypadku drzewo zwaliło się na samochód osobowy, poszkodowana została także osoba przebywająca we własnym domu, kiedy zerwał się dach"
- poinformował komendant.
Nocna #wichura nie oszczedziła strażaków z #OSP Kłokoczyn. Z remizy został zerwany wymieniony dwa lata temu dach. @RadioKrakow pic.twitter.com/ZZAHmEdxpW
— Marek Mędela (@MedelaMarek) 11 marca 2019
Suski powiedział, że tylko w poniedziałkowych interwencjach uczestniczyło prawie 32 tys. strażaków i ponad 7,3 tys. samochodów strażackich. Działania strażaków polegały głównie na zabezpieczaniu uszkodzonych dachów oraz pomocy w usuwaniu szkód w gospodarstwach.
"Strażacy udzielali także pomocy osobom, które z uwagi na brak prądu nie mogły korzystać z aparatury medycznej. W kilku przypadkach strażacy wyjeżdżali do takich osób z agregatami prądotwórczymi"
- zaznaczył szef PSP.
Nocna #wichura zerwała część poszycia dachu IV LO. Prezydent Kinastowski rano odwiedził szkołę, by ocenić jej stan techniczny. Nie ma żadnego zagrożenia związanego z uszkodzeniem budynku. Lekcje odbywają się normalnie. pic.twitter.com/R0kYUgqoEW
— Kalisz. Dopisz swoją historię. (@um_kalisz) 11 marca 2019
Najwięcej interwencji było w poniedziałek w województwach: małopolskim - 2557, śląskim - 1887, opolskim - 684 i podkarpackim - 487.
#Krakow Niestety nie mamy dziś ładnych porannych widoków. #Wichura zrobiła swoje. To powalone drzewo na Plantach. Jest zimno i nadal wieje. Uważajcie! @zielen_krakow @MeteoprognozaPL #wiatr pic.twitter.com/Sf7KFYE5XI
— Kraków (@krakow_pl) 11 marca 2019
Komendant zaapelował, by tam, gdzie siła wiatru jest bardzo duża, mieszkańcy tymczasowo zrezygnowali z jazdy samochodem i nie wychodzili z domów. Dodał, by przez wystąpieniem podobnych zjawisk zabezpieczyć przedmioty znajdujące się na balkonach i parapetach oraz - w miarę możliwości - nie parkować pod drzewami i elementami konstrukcji, które mogą zostać uszkodzone.
Jednonocna #wichura i słupy wygięte w drugą stronę niż droga, drzewa wyłamane z korzeniami. Tu: #SiemianowiceSlaskie
— Tom Plus (@Tompluspl) 11 marca 2019
Ciekawe że przewróciło się tak, że nie uszkodziło żadnych lamp, ławeczki, a nawet chodnik (nawet 1 roku nie ma) wytrzymał wyłamanie drzewa. pic.twitter.com/iJZTnx3XmL
Według danych z godziny 13, opublikowanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w wyniku uszkodzeń infrastruktury energetycznej przez wiatr około 115 tys. odbiorców było pozbawionych prądu. Najwięcej w województwach: śląskim - 59 tys., małopolskim - 36 tys. oraz dolnośląskim - 7,7 tys.