Gazeta Polska: Chcieli zagłodzić PiS, zmobilizowali Polaków Czytaj więcej!

"Dom musi być bezpiecznym miejscem". Ministerstwo Sprawiedliwości rusza z kampanią spotów

Resort sprawiedliwości rusza z kampanią przypominającą o możliwości uzyskania szybkiej pomocy ze środków Funduszu Sprawiedliwości. - Dom musi być bezpiecznym miejscem. Ochrona ofiar przemocy powinna być natychmiastowa i skuteczna - powiedział minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

Kampania informacyjna Ministerstwa Sprawiedliwości
mat. pras.

Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczyna emisję spotów, które przypomną o możliwości uzyskania szybkiej pomocy ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest szef resortu. Spoty będą emitowane w mediach społecznościowych, radiu oraz telewizji.

Ministerstwo przypomina, że osoby doświadczone przemocą domową mogą liczyć na profesjonalne porady prawne, wsparcie psychologiczne, pomoc w zapewnieniu środków do życia. Błyskawiczną reakcję umożliwia działająca 24h/7 dni w tygodniu Linia Pomocy Pokrzywdzonym : 222 309 900

– Dom musi być bezpiecznym miejscem. Ochrona ofiar przemocy powinna być natychmiastowa i skuteczna. Przygotowaliśmy ustawę antyprzemocową która to zapewnia. Pomagamy pokrzywdzonym

– podkreśla minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Od wejścia w życie ustawy antyprzemocowej ze wsparcia placówek Funduszu Sprawiedliwości, skorzystało ponad 25,5 tys. osób dotkniętych przemocą domową. To ponad 132,5 tys. godzin pomocy prawnej i 150,6 tys. godz. pomocy psychologicznej.

Potrzebne informacje, w tym adresy i kontakty do ośrodków w całej Polsce są dostępne na stronie wraz z interaktywną mapą: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy

Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina, że w ostatnich latach zrealizowało to, o czym inne rządy i partie tylko mówiły - to działająca sprawnie od dwóch lat ustawa antyprzemocowa.

Kto stosuje przemoc fizyczną wobec domowników, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie. Przed wejściem w życie ustawy pokrzywdzeni oczekiwali na orzeczenie sądu, bo tylko ono umożliwiało pozbycie się sprawcy przemocy z domu - średnio aż 143 dni. Dziś sankcje natychmiast egzekwuje policja, a wszystkie zgłoszenia dotyczące przemocy są traktowane jako pilne. Średni czas oczekiwania na przyjazd patrolu to 7-15 minut.

To nie ofiary muszą uciekać z mieszkania, ale to sprawcy są zmuszeni do jego opuszczenia.

Ustawa antyprzemocowa 2.0 przewiduje za to nowe uprawnienia dla policji i żandarmerii wojskowej:

  • zakaz zbliżania się sprawcy do osoby dotkniętej przemocą na konkretną odległość ustaloną w metrach,
  • zakaz kontaktowania się z nią zarówno osobiście, jak i na odległość, czyli np. sms-em czy mailem,
  • zakaz wstępu do miejsca pracy, na teren szkoły czy innej podobnej placówki, do której uczęszcza osoba objęta przemocą domową.

Także sąd cywilny będą mógł orzec podobne zakazy, a także zakaz kontaktowania się, gdy dochodzić będzie do stalkingu. 

Również nowe przepisy prawa, które wejdą w życie od 1 października 2023 r. mają wzmocnić ochronę kobiet oraz dzieci. Dotyczyć one będą zaostrzenia kar w Kodeksie karnym.

  • Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie grozić za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem (dziś do 15 lat więzienia).
  • Za zgwałcenie z następstwem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będzie grozić od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie (obecnie od 2 do 12 lat).
  • Za zgwałcenie z następstwem w postaci śmierci ofiary grozić będzie od 8 do 30 lat więzienia lub dożywocie (obecnie od 2 do 12 lat więzienia).
  • Wobec przestępców seksualnych – recydywistów stosowane będzie nadzwyczajne zaostrzenie kary.

Opracowane w Ministerstwie Sprawiedliwości regulacje skończyły również z bezkarnością tych, którzy unikali płacenia należnych alimentów na własne dzieci.

Ściągalność alimentów do państwowego Funduszu Alimentacyjnego wzrosła o ponad 280 proc. Jeszcze w 2015 r. wynosiła 13 proc., a w 2021 r. osiągnęła 49,8 proc. Oznacza to, że dłużnicy boją się nowego przepisu i nie tylko płacą uprawnionym do alimentów, ale i spłacają zadłużenie wobec Funduszu, który ich „kredytował”. Nowe przepisy dały matkom oczekującym na alimenty o wiele większe możliwości dochodzenia swych praw. Wzrosła też skuteczność ściągalności świadczeń alimentacyjnych przez komorników. W 2020 r. wyniosła rekordowo ponad 20 proc.

Kontynuacją tych działań jest projekt ustawy wprowadzającej alimenty natychmiastowe. Przyznanie ich ma się odbywać w ciągu kilkunastu dni w nakazowym postępowaniu alimentacyjnym. Uzyskanie alimentów będzie możliwe dzięki maksymalnemu uproszczeniu formalności.

 

 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

ms
Wczytuję ocenę...
Wideo