Koszulka "Nie Bać Tuska" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Prezes Kaczyński chce referendum ws. relokacji migrantów. Dobry pomysł? [SONDA]

Dziś w Sejmie parlamentarzyści debatowali nad złożonym przez Prawo i Sprawiedliwość projektem uchwały ws. propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów. Prezes partii - Jarosław Kaczyński ocenił, że niezwykle ważna jest tu kwestia przyjęcia przez Polskę uchodźców z Ukrainy po ataku Rosji. Jak zapowiedział - sprawa relokacji migrantów musi być przedmiotem referendum, aby Polacy mogli wypowiedzieć się, co na ten temat sądzą. Dobry pomysł? Zapraszamy do wzięcia udziału w naszej sondzie!

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
fot. Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858
"Przyjęliśmy wtedy kilka milionów uchodźców; można mówić, że na stałe to około 1,5- 2 mln. Gdyby to pomnożyć przez 22 tys. euro (to proponowana w unijnych rozwiązaniach kwota, którą państwa płaciły za każdego nieprzyjętego migranta), to będzie to suma gdzieś między dwadzieścia kilka, a trzydzieści mld euro"

– mówił prezes PiS.

Jak dodał - "jeżeli chodzi o pomoc, jaką otrzymaliśmy, to jest, przy bardzo dobrym liczeniu, 100 euro na mieszkańca".

Skwitował to wprost - "to jest kpina z Polski, to jest dyskryminacja wyjątkowo bezczelna".

"Dlatego my się na to nie zgodzimy, i nie zgadza się na to także naród polski i to musi być przedmiotem referendum, ta sprawa musi być przedmiotem referendum. I my to referendum zorganizujemy, pamiętajcie o tym. Polacy muszą się w tej sprawie wypowiedzieć"

– zapowiedział.

Jak przypominamy, wczoraj sejmowa komisja spraw zagranicznych zarekomendowała przyjęcie poselskiego projektu uchwały w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów autorstwa PiS. Do projektu uchwały zgłoszono też szereg poprawek o charakterze redakcyjnym.

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przyjęli niedawno stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Stanowisko to będzie podstawą negocjacji prezydencji Rady z Parlamentem Europejskim. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego. Stanowisko to będzie podstawą negocjacji prezydencji Rady z Parlamentem Europejskim. W związku z tym stanowiskiem posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt uchwały, w którym wyrażono stanowczy sprzeciw wobec wyraża stanowczy sprzeciw wobec proponowanych na poziomie UE mechanizmów relokacji migrantów.

Tzw. pakt migracyjny zawiera m.in. system "obowiązkowej solidarności". Polega on na tym, że choć "żadne państwo członkowskie nie będzie nigdy zobowiązane do przeprowadzania relokacji", to "ustalona zostanie minimalna roczna liczba relokacji z państw członkowskich, z których większość osób wjeżdża do UE, do państw członkowskich mniej narażonych na tego rodzaju przyjazdy".

Zgodnie z konstytucją, w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe. Ma je prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów lub Prezydent RP za zgodą Senatu, wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Jeżeli w referendum ogólnokrajowym wzięło udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, wynik referendum jest wiążący.

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszej sondzie!

 


SONDA
Wczytuję sondę...


Źródło: niezalezna.pl

 

#Jarosław Kaczyński #polityka #PiS #referendum #Polska #Polacy #sonda #ankieta #migranci #Unia Europejska

Anna Zyzek