Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Kontrakty na uzbrojenie z Korei są poważnie zagrożone - ostrzega Michał Jach

Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że oferta, którą w części przedstawili Koreańczycy, kredytowania (sprzętu wojskowego dla Wojska Polskiego przyp. red.), jest nie do zaakceptowania. Jest za słaba, niemożliwa do zrealizowania. - Te słowa należy traktować jako wielką nieodpowiedzialność. Nawet jeżeli są jakieś zastrzeżenia to nie prowadzi się takich negocjacji przez telewizje czy radio. To świadczy o totalnej o niekompetencji ministra - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach.

Władysław Kosiniak Kamysz, lider PSL
Tomasz Hamrat - Gazeta Polska

Szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz w Radiu Zet pytany był o przyszłość rozpoczętych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zakupów zbrojeniowych realizowanych w Korei Południowej. 

- Jest część wykonawcza, ramowa i zabezpieczenie finansowe. Oferta, którą w części przedstawili Koreańczycy, kredytowania, jest nie do zaakceptowania. Jest za słaba, niemożliwa do zrealizowania. Nie jest na tyle atrakcyjna, byśmy mogli ją zrealizować - powiedział obecny szef Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Te słowa należy traktować jako wielką nieodpowiedzialność. Nawet jeżeli są jakieś zastrzeżenia to nie prowadzi się takich negocjacji przez telewizje czy radio. To świadczy o totalnej o niekompetencji ministra

– stwierdził poseł PiS, Michał Jach.

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wielokrotnie podkreślał ważność funkcji, którą pełnił i mówił o konieczności przygotowania Sił Zbrojnych RP, ponieważ zagrożenie ze strony Rosji nadal jest poważne. Obecne działania i słowa zaprzeczają wcześniejszym deklaracjom polityka PSL.

Zdawałem sobie sprawę z tego, że nowa ekipa będzie próbowała szukać możliwości wycofania się z tych umów zbrojeniowych. Nie jest to takie jednak proste ponieważ te umowy są na poważnym etapie negocjacji czy też zaangażowania dwóch stron. Rezygnacja bez jakiś odszkodowań w mojej wiedzy jest praktycznie niemożliwa.

– mówi poseł PiS.

Michał Jach o Mariuszu Błaszczaku: Włożył wiele wysiłku...

Jak wyjaśnia Michał Jach, wszyscy powinni mieć świadomość, że Polska kupuje uzbrojenie w Korei Południowej nie dlatego, że ktoś ma zainteresowania tym krajem, czy też z tego powodu że Mariusz Błaszczak jest sympatykiem Korei Południowej. Wynika to z tego, że w chwili obecnej jest tak wielkie zapotrzebowanie na rynkach na uzbrojenie w szczególności to na złożone systemy jak czołgi, samoloty, okręty wojenne i systemy artyleryjskie, że jest niezwykle trudne znaleźć producenta, który w sensownym i akceptowalnym terminie jest w stanie dostarczyć nam uzbrojenie.

Jak przypomina poseł PiS Niemcy nie są w stanie zabezpieczyć wojsk pancernych i artylerii Bundeswehry w szybkim czasie a co dopiero dla naszych wojsk. 

Mariusz Błaszczak włożył wiele wysiłku ażeby znaleźć dostawcę, który w czasie niezbędnym, za akceptowalną kwotę i na dobrych warunkach dla nas dostarczy niezbędne uzbrojenie. Widzimy, że Rosjanie odbudowują swój potencjał militarny w szybkim tempie

– ostrzega poseł Jach.

W grudniu 2023 roku została podpisana kolejna już umowa wykonawcza pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Hanwha Defense na pozyskanie haubic samobieżnych rodziny K9 (6 egzemplarzy K9A1 oraz 146 K9PL) dla Sił Zbrojnych RP. W sierpniu 2022 roku zawarto natomiast pierwszą z umów wykonawczych na dostawy 212 haubic samobieżnych wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji i wsparciem serwisowym producenta, wynosi 2,4 mld USD netto, a zakończenie dostaw planowane jest w 2026 r. Realizacja tych kontraktów jest możliwa dzięki podpisaniu umowy ramowej z Hanwha Defense z lipca 2022 roku która zakłada zakup 672 haubic samobieżnych K9A1 i K9PL dla Wojska Polskiego. 


27 lipca 2022 r. w Warszawie ówczesny szef MON-u i wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową związaną z pozyskaniem z Korei Południowej czołgów K2. Do Wojska Polskiego ma trafić łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta. W ramach pierwszej umowy wykonawczej o wartości 3,37 mld dolarów z sierpnia 2022 zakupiono od Hyundai Rotem 180 czołgów K2, których dostawy będą realizowane w latach 2022-2025. 

 Źródło: niezalezna.pl, radio Zet

 

#MON #Władysław Kosiniak-Kamysz #zbrojenia #Wojsko Polskie #sprzęt wojskowy #modernizacja sił zbrojnych #haubice K9 #Korea Południowa #Michał Jach

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo