Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził dzisiaj (11 września) umowę ramową na pozyskanie wyrzutni na potrzeby 27 dywizjonów artylerii rakietowej systemu HOMAR-A. Za sprawą zawartych umów na HIMARS-y i K239 CHUNMOO, Wojsko Polskie będzie dysponowało około 800 nowoczesnymi systemami artylerii rakietowej. Jak zauważa prof. Piotr Grochmalski, taka liczba jest mocnym sygnałem kierowanym do Rosji oraz sojuszników. "Zestawy te dają realną zdolność do obrony granic i nieoddania kawałka polskiej ziemi oraz zmniejszą potencjalne straty po naszej stronie. Polska podkreśla przy tym, że pomimo istniejących zagrożeń buduje zdolności i potencjał, aby kapitał zagraniczny mógł funkcjonować w poczuciu bezpieczeństwa. W sytuacji, w której Francja i Niemcy zawiodły Polska deklaruje gotowość wzmocnienia swojej armii i przygotowuje się do roli jako państwa kluczowego dla europejskiego systemu bezpieczeństwa" - wyjaśnia ekspert.
Przedmiotem umowy ramowej, zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Lockheed Martin, jest dostawa 486 wyrzutni na potrzeby 27 dywizjonów artylerii rakietowej systemu HOMAR-A, a także pakietów logistycznego i szkoleniowego. Strona amerykańska zapewni również wsparcie techniczne. Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie dostaw przewidywane jest już pod koniec 2025 r.
Mamy to! Polskie Himarsy wraz z Chunmoo stworzą taką siłę rażenia, która odstraszy każdego przeciwnika. Według opozycji 500 wyrzutni to „za dużo” i „gigantomania”. Według nas to realna potrzeba, która zapewni nam bezpieczeństwo. Opozycja zapowiada przegląd kontraktów i ich… https://t.co/iMBzvtWBDb
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) September 11, 2023
Jak zauważa prof. Piotr Grochmalski, M142 HIMARS jest uniwersalną platformą umożliwiającą wykorzystywanie całego spektrum broni rakietowej. Wsparta przez rozpoznanie dronowe oraz satelitarne umożliwi prowadzenie bardzo celnego ognia.
Wojna na Ukrainie pokazała jak ważną rolę na współczesnym polu walki odgrywają systemy artylerii rakietowej. Ukraina przy wykorzystaniu zaledwie kilkunastu zestawów M142 HIMARS oraz M270 była w stanie poważnie osłabić m.in. rosyjską logistykę oraz wojska artyleryjskie.
Za sprawą około 800 mobilnych wyrzutni (M142 HIMARS, K239 CHUNMOO) jesteśmy w stanie zatrzymać na przedpolach agresora i zrealizować postanowienia konstytucji mówiące o integralności terytorialnej Polski i obronie granic
Sam zaś zakup systemów artylerii rakietowej wpina się w budowany przez Polskę system, na który składają się również myśliwce wielozadaniowe F-35 czy też systemy obrony powietrzne.
Budujemy potężny i skuteczny system antydostępowy. To jest straszak możliwości niszczenia armii przeciwnika w trakcie rozwijania ich do uderzenia na państwo polskie. Budujemy ścianę ognia, która robi duże wrażenie
Jak zauważa ekspert ds. obronności zakup takiej liczby systemów wynika z przeciwnika, który nam zagraża.
Rosja jest zbudowana na zagarnianiu innych państw, niszczeniu i terroryzowaniu ludzi. W związku z tym trzeba dawać zdecydowane sygnały o determinacji Polski i społeczeństwa, jak i o sile tej odpowiedzi
Aktualnie realizowana umowa na dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wyrzutni rakietowych HOMAR-A, w „konfiguracji amerykańskiej”, została podpisana w lutym 2019 r. W jej efekcie do Sił Zbrojnych RP trafi łącznie m.in. 18 wyrzutni M142 HIMARS bojowych oraz pakiet amunicji.
Wojska Rakietowe i Artylerii poza HIMARS-ami zasilane są również przez systemy K239 Chunmoo. W ramach umowy wykonawczej z listopada ub.r. o wartości 3,55 mld USD netto, zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a koreańskim podmiotem Hanwha Aerospace, jest dostawa 218 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 CHUNMOO wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, zapasem amunicji, obejmującym kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia na dystansie 80 km (Chunmoo 239 mm Missile) i 290 km (Long Range Missile) oraz wsparciem technicznym producenta. Dostawy systemów rozpoczęły się kilka tygodni temu i mają zostać zrealizowane do roku 2027.
W 🇵🇱 Gdańsku zakończył się rozładunek wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej #K239 #CHUNMOO osadzonej na pojeździe #JELCZ. Dostawy realizowane są w ramach programu #HOMAR-K, zakładający także transfer technologii.https://t.co/OoOkdmIzfM pic.twitter.com/rWpQP35MQg
— Agencja Uzbrojenia (@AgencjaUzbr) August 21, 2023
Jak przekonuje prof. Grochmalski, Polska jest państwem, które daje gwarancje systemowi bezpieczeństwa w wymiarze europejskim.
Największym zagrożeniem dla Europy jest Rosja i jej tendencje ekspansjonistyczne. Kluczowym elementem bezpieczeństwa jest zaś wschodnia flanka NATO, w tym Polska jako zwornik systemu jak i najsilniejsze państwo regionu. Nie wystarcza podkreślać szczególną geopolityczna rolę Polski, ale trzeba to wyrazić w postaci języka, który jest zrozumiały dla Rosji, czyli zbrojeń oraz rozbudowy Sił Zbrojnych RP.