Głębsza współpraca gospodarcza, poprawa mobilności oraz rozwój infrastruktury - m.in. te cele do realizacji wyznaczyli szefowie dyplomacji państw należących do Grupy Wyszehradzkiej. Mówili o tym podczas konferencji prasowej Unią Europejską a państwami należącymi do Partnerstwa Wschodniego.
Podczas wspólnego briefingu zorganizowanego na stadionie Legii, szefowie MSZ Grupy V4 wyrazili zdecydowane poparcie dla głębszej integracji państw należących do Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską. Politycy wyrazili poparcie dla głębszej integracji gospodarczej i konsolidacji politycznej agendy. Podczas briefingu obecny był również komisarz ds.europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych, Johannes Hahn.
Grupa Wyszehradzka ceni inicjatywę Partnerstwa Wschodniego. Organizacja jest jedynym instrumentem UE do prowadzenia polityki wobec wschodnich sąsiadów
- powiedział minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski.
Dzisiaj musimy dostosować cele projektu Partnerstwa Wschodniego do pogarszającej się sytuacji geopolitycznej na Ukrainie
- podkreślił.
Z kolei szef dyplomacji Węgier Péter Szijjártó oświadczył, że finalizacja planu współpracy między Azerbejdżanem a Unią Europejską będzie priorytetem dla państw-członków Grupy Wyszehradzkiej.
Chcemy również, aby Unia Europejska realizowała swoje cele odnośnie polityki dotyczącej utrzymania bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie
- mówił Szijjártó.
Z kolei minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajczak powiedział, że w interesie państw Grupy Wyszehradzkiej jest utrzymanie równowagi gospodarczej w regionie Partnerstwa Wschodniego.
Na zakończenie briefingu komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn oświadczył, że rozbudowa infrastruktury oraz zbliżenie państw regionu z Chinami są na pierwszym miejscu agendy unijnej dotyczącej współpracy. Jednocześnie zadeklarował, że głównym celem będzie lepsza łączność UE-Chiny, której zadaniem jest wzmocnienie synergii między inicjatywą „Jednego Pasa, Jednego Szlaku” oraz unijnymi projektami na rzecz tworzenia połączeń.
Tradycyjne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej zostało poprzedzone spotkaniem przedstawicieli państw Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina), ale również Chorwacji, Estonii, Rumunii i Szwecji. Po zakończeniu briefingu ministrowie udali się na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.
Partnerstwo Wschodnie zostało powołane przez Unię Europejskiej na wniosek Polski i Szwecji w 2008 r. Organizacja ma na celu pogłębianie współpracy Unii z Ukrainą, Białorusią, Mołdawią, Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją. Dzisiejsze spotkanie szefów dyplomacji V4 i Partnerstwa Wschodniego w Warszawie poprzedza - organizowany przez Polskę w ramach prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej - listopadowy V szczyt Partnerstwa Wschodniego w Brukseli.
Źródło: niezalezna.pl
#Partnerstwo Wschodnie #Polska #UE
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Małgorzata Krakowska