Gazeta Polska: Uśmiechnięta Polska nie płaci podatków Czytaj więcej!

Zobacz jak będzie działać tarcza antyrakietowa. Dziś rusza budowa bazy w Redzikowie

Dziś oficjalnie rusza budowa amerykańskiej instalacji obrony przeciwrakietowej na terenie polskiej Bazy w Redzikowie.

solskibm.pl, mat. pras.
solskibm.pl, mat. pras.
Dziś oficjalnie rusza budowa amerykańskiej instalacji obrony przeciwrakietowej na terenie polskiej Bazy w Redzikowie. W uroczystości będą uczestniczyć prezydent RP Andrzej Duda, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz przedstawiciele administracji USA. – To przedsięwzięcie to ważny element strategiczny, który odstraszy Rosjan – mówi Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak będzie działał system obrony przeciwrakietowej?

Umowę na rozmieszczenie w Polsce antybalistycznych rakiet przechwytujących podpisał jeszcze prezydent Lech Kaczyński z prezydentem USA George’em W. Bushem w sierpniu 2008 r.
 
Wiadomo już, że polska baza będzie obok bazy rumuńskiej, zlokalizowanej w Deveselu na południu tego kraju tworzyć NATO-wski system tarczy antyrakietowej w Europie. Zgodnie z przewidywaniami, polska baza ma zostać oddana do użytku najpóźniej w 2018 roku. Warto przypomnieć, że w grudniu ub. roku rozpoczęła funkcjonowanie baza NATO w Rumunii. W pierwszym etapie prowadzono testy i sprawdzano zdolności obronne bazy. Rumuński ośrodek już uzyskał pełną gotowość bojową. Docelowo będzie pracować nawet 500 osób, głównie amerykańskich żołnierzy i ekspertów.

Głównym elementem instalacji będzie silny radar i rakiety, które razem będą w stanie zniszczyć nadlatujące pociski balistyczne. Instalacja w Redzikowie ma bronić europejskich sojuszników USA w przypadku agresji. Po uruchomieniu stanie się częścią zarządzanego przez NATO systemu obrony przeciwrakietowej.
 
Jak wynika z ustaleń portalu niezalezna.pl w 2018 roku w bazie zostaną zainstalowane pociski antyrakietowe Standard Missile-3 Block IIA firmy Raytheon. Pociski te znajdują się także na wyposażeniu bazy antyrakietowej w Rumunii.
 
SM-3 niszczą zagrożenia balistyczne poza atmosferą ziemską wyłącznie dzięki sile uderzenia, która równa jest sile 10-tonowej ciężarówki jadącej z prędkością prawie 1 000 km/h. SM-3 Block IIA to trzecia wersja rodziny pocisków SM-3 wykorzystująca sukces pierwszych dwóch wariantów: SM-3 Block IA i SM-3 Block IB. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami, pociski SM-3 Block IIA będą rozlokowane na morzu oraz  na lądzie w 2018 r. w Polsce.

Film z testu pocisków SM-3 można obejrzeć TUTAJ:



Amerykańskie wojska obsługujące bazę w Redzikowie będą odpowiedzialne za użytkowanie urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne oraz loty statków powietrznych nad bazą i wokół niej. Roboty budowlane mają ruszyć latem tego roku. Koszty realizacji inwestycji Amerykanie oszacowali na około  300 mln dol.

 



Źródło: solskibm.pl,niezalezna.pl,mon.gov.pl

 

rz