W piątek po raz pierwszy zbierze się komisja przygotowująca i przeprowadzająca prawybory, które mają wyłonić kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Ma ustalić datę prawyborów, ich regulamin oraz zasady glosowania. Pojawiły się już pierwsze informacje, w jaki sposób ten jeden jedyny kandydat zostanie wybrany.
W prawyborach w Koalicji Obywatelskiej zmierzy się prezydent Warszawy, wiceszef Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W ubiegłą sobotę lider partii, premier Donald Tusk poinformował, że prawybory będą przeprowadzone w formie elektronicznej, prawdopodobnie 23 listopada. Forma elektroniczna to jednak bardzo szeroka nazwa, teraz pojawiło się więcej informacji.
Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
W głosowaniu wezmą udział członkowie partii wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych. Obecnie trwa tworzenie bazy aktualnych członków wszystkich partii, potwierdzanie ich adresów mailowych i numerów telefonów, co umożliwi przeprowadzenie głosowania.
W środę w Polsat News Trzaskowski nie wykluczył, że decyzja ws. kandydata KO może zapaść przed 23 listopada. Również szef MSWiA, wiceprzewodniczący Platformy Tomasz Siemoniak przyznał w czwartek w Radiu Zet, że przeprowadzenie prawyborów we wcześniejszym terminie jest możliwe.
Jeden z członków komisji, Dariusz Joński zapewnił, że na razie nie ma jednak żadnych decyzji w sprawie przyspieszenia prawyborów. "O tym, czy będą przyspieszone, zdecyduje komisja, a spotykamy się dopiero jutro" - powiedział mediom.
W piątek komisja ma zatem przyjąć regulamin prawyborów i ustalić zasady głosowania, najprawdopodobniej za pośrednictwem zabezpieczonych kodem SMS-ów. Komisja zdecyduje też o dacie prawyborów. We wtorek przewodnicząca komisji Dorota Niedziela powiedziała, że ostateczna data zależy od tego, ile czasu zajmie przygotowanie bazy wszystkich działaczy.
Na razie nie wiadomo, gdzie SMS-y będą wysyłane. Znając sposób zarządzania partią, można zażartować, że pewnie bezpośrednio do Donalda Tuska.
W skład komisji wchodzą trzy osoby z PO: Dorota Niedziela, Monika Wielichowska i Zbigniew Konwiński, po jednej osobie z ugrupowań wchodzących w skład KO: Sławomir Potapowicz (Nowoczesna), Klaudia Jachira (Zieloni), Dariusz Joński (Inicjatywa Polska) oraz po jednym przedstawicielu każdego z kandydatów. Trzaskowskiego będzie reprezentować Wioletta Paprocka-Ślusarska, dyrektorka jego gabinetu w warszawskim ratuszu, a jako przedstawicielka Sikorskiego została wyznaczona poseł Marta Golbik.