- Wygląda na to, że prezydent Joe Biden obawia się, że choć nowo wybrany rząd Tuska jest bardziej zgodny ideologicznie z jego administracją, niż poprzedni konserwatywny rząd PiS, to jednocześnie postrzega się go jako antyamerykański - pisze na łamach NEWSMAX dr Łucja Świątkowska-Canon w związku z jutrzejszym spotkaniem prezydenta USA z prezydentem RP, ale i premierem polskie rządu. W swoim komentarzu wskazuje, że uwzględnienie szefa rządu w rozmowach między głowami krajów jest "nie tylko odejściem od protokołu dyplomatycznego, ale także oznaką sytuacji nadzwyczajnej".
Na początku Świątkowska-Canon punktuje szkodzące relacjom polsko-amerykańskim działania szefa MSZ w rządzie Tuska, Radosława Sikorskiego. - (...) oskarżył niedawno Stany Zjednoczone o wysadzenie rurociągu Nordstream 2. - Flirtuje z Chinami i jest czołowym zwolennikiem armii europejskiej, która miałaby konkurować z NATO i je osłabiać - przypomina.
Autorka komentarza zaznacza też, że Sikorski był najzagorzalszym zwolennikiem resetu z Rosją i jednocześnie określił stosunki polsko-amerykańskie jako „bezwartościowe”.
"W przypadku premiera Tuska niszczenie przez niego „żelazną miotłą” wszelkich instytucji, polityk i kadr poprzedniego rządu PiS zaczyna zagrażać interesom Stanów Zjednoczonych"
– zauważa Świątkowska-Canon.
Pisze w tej części o rozpoczętych przez rząd Zjednoczonej Prawicy zakupach zbrojeniowych Polski w USA, budowie elektrowni jądrowej, a także umowie z gigantem Intel. - Wszystkie te projekty są niewygodne dla Niemiec, które postrzegają je jako zagrażające własnej pozycji konkurencyjnej (...) Donald Tusk, protegowany Angeli Merkel (...) pod hasłem ściślejszej integracji z Unią Europejską jest gotowy odwołać, opóźnić je lub zmniejszyć - czytamy na łamach newsmax.com.
Spora część tekstu dotyczy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który - jak stwierdza autorka - może już być zawieszony. - Anulowanie tego projektu zniweczyłoby znaczne badania planistyczne i środowiskowe oraz pozbawiłoby Polskę infrastruktury, której bardzo potrzebuje teraz, a jeszcze bardziej w przyszłości - zaznacza i podkreśla, że infrastruktura CPK byłaby wykorzystywana także przez siły NATO.
"Zadaniem prezydenta Bidena jest nie tylko zabezpieczenie przez Polskę zakupów amerykańskiego sprzętu i inwestycji technologicznych, ale także budowa centralnego portu, który będzie istotnym ogniwem łączącym Stany Zjednoczone i Polską w zakresie komunikacji zarówno w czasie pokoju, jak i wojny"
– podkreśla Świątkowska-Canon.
Spotkanie prezydenta Joe Bidena z Andrzejem Dudą i Donaldem Tuskiem odbędzie się jutro ok. godziny 20.00 czasu polskiego.