Komisja senacka - decyzją opozycji - nie zajmie się dziś uchwałą ws. reparacji. Pęk: "Tak jak zwykle -  Für Deutschland!"

- Senatorowie opozycji totalnej odroczyli prace dot. uchwały o reparacjach. Nie ma w Senacie woli politycznej, aby wzmocnić stanowisko Rządu RP w tej sprawie. Nie mają też odwagi uchwałę odrzucić. Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek - a tak w ogóle jak zwykle -  Für Deutschland! - napisał dzisiaj na Twitterze wicemarszałek Senatu, Marek Pęk.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Dziś rano złożonym przez PiS projektem uchwały ws. dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej miała zajmować się senacka komisja spraw zagranicznych i UE.

Komisja przyjęła jednak wniosek senatora Borowskiego o odroczenie rozpatrywania projektu "do czasu, aż nie zostaną dostarczone" dwa dokumenty - nota dyplomatyczna oraz odpowiedź strony niemieckiej. "Za" zagłosowało 20 senatorów, przeciwko - było 11 parlamentarzystów.

- Senatorowie Platformy zablokowali właśnie prace nad uchwałą ws. dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Ci ludzie zrobią wszystko co w ich mocy, aby Niemcy uniknęły odpowiedzialności za swoje zbrodnie - napisał ok. godziny 9.00 obecny na posiedzeniu komisji wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

- Myślę, że byłoby bardzo dobrym sygnałem od polskiej klasy politycznej, gdyby tego typu prace nie napotykały na przeszkody, bo nasi partnerzy ze strony niemieckiej mogą źle odczytywać takie opóźnienia - powiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.


W projekcie wzywa się rząd Niemiec do "jednoznacznego przyjęcia "politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej odpowiedzialności" za wszystkie skutki spowodowane Polsce i jej obywatelom w wyniku rozpętania przez III Rzeszę II wojny światowej.

"Agresja niemiecka, okupacja Polski przez Niemcy oraz systemowe ludobójstwo spowodowały ogrom krzywd, cierpień, a także strat materialnych i niematerialnych. Okrucieństwa okupacji niemieckiej w stosunku do ludzi przybierały najróżniejsze formy: zniewalania, pracy przymusowej, rabunku dzieci, okaleczania, gwałcenia i mordowania dzieci, kobiet i mężczyzn — obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Zacierano także ślady ludobójstwa i zbrodni wojennych" - głosi projekt uchwały.

W projekcie podkreślono, że Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty osobowe oraz materialne spowodowane przez państwo niemieckie, ani zadośćuczynienia za krzywdy jej obywateli.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, że należycie reprezentowane państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec państwa niemieckiego. Twierdzenie, że roszczenia te zostały prawomocnie wycofane lub przedawnione, nie ma żadnych podstaw – ani moralnych, ani prawnych. Krzywda milionów Polaków krzyczeć będzie, dopóki nie zostanie sprawiedliwie naprawiona" - czytamy w projekcie.

Projekt stwierdza ponadto, że Polska nie otrzymała rekompensaty także za straty poniesione podczas II wojny światowej w wyniku agresji sowieckiej. Jak zaznaczono, "straty te wymagają określenia i przedstawienia niezbędnego szacunku, który będzie podstawą podjęcia odpowiednich działań wobec Federacji Rosyjskiej".

 Źródło: niezalezna.pl

 

md
Wczytuję ocenę...
Komentarze (61)
arni_g 26.10.2022 21:33
  • Komentarze: 15662
Polsko czym sobie zasłużyłaś na takich "decydentów"???
Anonim 26.10.2022 20:02
Polskie świnie zawsze kolaborowali z Niemcami , dziś ,żeby obalić PIS , ogłupiają totalnych wyborców żeby dojść do władzy , kosztem sprzedania Polski, jeszcze debile będziecie płakać za rządami PIS , ale będzie za póżno, polak to jest jednak śmieć i ma taką opinie na świecie
anonim 26.10.2022 20:01
Kopertfild skasowal w torbie z aldiego euro i robi to co mu kazano.
Anonim 26.10.2022 19:31
nie decyzja opozycji tylko V kolumny w Polsce nie ma zadnej opozycji jest tylko V kolumna
Anonim 26.10.2022 15:56
83 lata temu zaczęła się gehenna Polski, ludobójstwo, grabieże, niszczenie. Opozycja pokazuje że na staranie się o reparacje jest jeszcze za wcześnie. Według niej potrzebne są kolejne 83 lata. W tym czasie Niemcy będą nas uczyli swojej "praworządności".
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo