KSIĄŻKA | ZGODA - rząd i służby Tuska w objęciach Putina Zamów zanim Tusk zakaże tej książki!

Co mówi konstytucja o prawie łaski? Poseł Jabłoński tłumaczy: "ważna uwaga dla trolli"

W sieci toczy się dyskusja na temat ułaskawienia Macieja Wąsika oraz Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dla rotacyjnego marszałka Szymona Hołowni nawet Sąd Najwyższy nie jest autorytetem w tej kwestii. Tymczasem poseł PiS Paweł Jabłoński w serii wpisów na platformie X pokazuje, co w rzeczywistości o prawie łaski mówi obowiązująca konstytucja.

Paweł Jabłoński
Paweł Jabłoński
Sejm RP - youtube.com

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego pozytywnie rozpatrzyła odwołania Wąsika i Kamińskiego od decyzji marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatów poselskich. Oznacza to, że marszałek Sejmu decyzję o wydał w sprzeczności z orzeczeniami SN. 

Sąd Najwyższy w przypadku zarówno Macieja Wąsika, jak i Mariusza Kamińskiego, orzekł, że wygaśnięcie mandatu nie jest możliwe "w związku z obowiązywaniem postanowienia Prezydenta RP z 16 listopada 2015 r. w sprawie stosowania prawa łaski".

"Kluczowe dla rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego było zastosowanie prawa łaski w formie „przebaczenia i puszczenia w niepamięć”. Tak sformułowane prawo łaski pozbawia wyrok skazujący jego skutków materialnych i nie może on wywoływać skutków w sferze ustrojowej, w postaci spowodowania utraty biernego prawa wyborczego. Mówiąc inaczej, skutki prawomocnego wyroku skazującego zostały zniesione przez zastosowanie prawa łaski"

– napisał Sąd Najwyższy.

Taki wyrok nie spodobał się ani marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni, ani całej koalicji rządzącej. Na platformie X trwa burzliwa dyskusja na ten temat. 

Kolejny podręcznik – kolejny raz to samo. Jaśniej się nie da. I ważna uwaga dla trolli PO / Iustitii, którzy od rana powołują się na konstytucje z 1921 i 1935 roku: „W ODRÓŻNIENIU od konstytucji II RP, konstytucje powojenne NIE OGRANICZAJĄ przedmiotowego zakresu prawa łaski”

– napisał na platformie X poseł Paweł Jabłoński.

Przypomniał również, że prawo łaski można było zastosować wyłącznie w przypadku wyroku prawomocnego, ale według konstytucji z... 1935 roku.

UWAGA! Zgodnie z Konstytucją* akt łaski mógl być zastosowany tylko wobec osób PRAWOMOCNIE skazanych. *zgodnie z Konstytucją kwietniową z 1935 r. W obecnej Konstytucji z 1997 r. brak takiego przepisu

– podkreślił.


 



Źródło: niezalezna.pl,

 

#konstytucja #Paweł Jabłoński #prawo łaski

bm