KE próbuje zaognić polsko-czeski spór ws. Turowa. Wiśniewska: "Te działania są niezrozumiałe"

- Działanie Komisji Europejskiej ws. Turowa jest zaskakujące, biorąc pod uwagę to, że w poniedziałek rząd czeski przyjął mandat negocjacyjny do tego, aby porozumieć się ze stroną polską i zakończyć sprawę kopalni Turów polubownie  - powiedziała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska w rozmowie z portalem Niezalezna.pl.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
fot.Aleksiej Witwicki | Gazeta Polska

Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – przekazała w środę  rzeczniczka KE Vivian Loonela.

- To zaskakujące działanie Komisji Europejskiej, biorąc pod uwagę to, że w poniedziałek rząd czeski przyjął mandat negocjacyjny do tego, aby porozumieć się ze stroną polską i zakończyć sprawę kopalni Turów polubownie 

- oceniła Jadwiga Wiśniewska w rozmowie z portalem Niezalezna.pl. 

Czeska kampania wyborcza 

Polityk zwróciła uwagę, że silną przewodniczącą w Komisji Europejskiej ma jej wiceprzewodniczącą Vera Jourova. - Być może ona jest tą, która wsparła takie rozwiązania. Wszyscy wiemy, że ta partia z której pochodzi ona oraz premier Andrej Babisz, traci w sondażach. Wyprzedza ją Partia Piratów oraz inne ugrupowanie. Dlatego być może pani Jourova jest tak bardzo zainteresowana tą sprawą, co jest związane z wyborami parlamentarnymi, które mają się odbyć na jesieni - zauważyła. 

Niezrozumiałe działanie KE

 - Dobrze byłoby, żeby Komisja Europejska wywiązywała się ze swoich funkcji. Powinna ona być strażniczką traktatów, powinna być bardzo powściągliwa w ocenach. KE nie opublikowała powodów dla których włączą się w tę sprawę przed TSUE 

- oceniła.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku. Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

 

 Źródło: Niezalezna.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo