Spór o Turów okiem „Die Welt”? Polska... podkopuje europejski porządek prawny

Niemiecki dziennik „Die Welt” ma własną wizję tego, co dzieje się w sprawie kopalni Turów. Zdaniem gazety "czesko-polski spór", który trafił przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a tym bardziej fakt, że "jeden kraj UE procesuje się z innym", jest czymś niezwykłym. - Sprawa kopalni Turów podkopuje europejski porządek prawny - czytamy. Ale to nie wszystko. Zdaniem autora tekstu rząd premiera Mateusza Morawieckiego jest gotowy ignorować "wszystkie wyroki, które nie odpowiadają jego interesom" i "nieważne, jakiej dziedziny polityki dotyczą".

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
pixabay

Niemiecki dziennik „Die Welt” ma własną wizję tego, co dzieje się w sprawie kopalni Turów. Zdaniem warszawskiego korespondenta gazety Philippa Fritza "czesko-polski spór", który trafił przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a tym bardziej fakt, że "jeden kraj UE procesuje się z innym", jest czymś niezwykłym.

Ale że rząd jakiegoś kraju, jak teraz Polski, głośno oznajmia, że nie podporządkuje się orzeczeniu najwyższego sądu UE, jest jeszcze bardziej niezwykłe i niepokojące. (…) Bo ile jest warta europejska wspólnota prawna, ile są warte europejskie sądowe orzeczenia, jeśli jakiś kraj najzwyczajniej ich nie przestrzega?

- pisze, wykazując zarazem, iż Polska, podobnie jak Węgry, uchodzi w Unii Europejskiej za notorycznego "grzesznika" w kwestiach praworządności.

Sprawa kopalni Turów nie dotyczy bezpośrednio demontażu praworządności w Polsce. Ale podkopuje (…) europejski porządek prawny

- czytamy. Ale to nie wszystko. Zdaniem autora rząd premiera Mateusza Morawieckiego jest gotowy ignorować "wszystkie wyroki, które nie odpowiadają jego interesom" i "nieważne, jakiej dziedziny polityki dotyczą".

A to zostanie, twierdzi gazeta, zauważone nie tylko w Czechach, ale także w innych unijnych stolicach.

Członkowi Unii Europejskiej, który przestrzega tylko tych reguł, które mu pasują, grozi pogorszenie relacji z wszystkimi europejskimi partnerami, nie tylko z sąsiadami

- dodaje autor, dla którego argumenty polskiego rządu dotyczące bezpieczeństwa energetycznego kraju to... "zabieg retoryczny, przy pomocy jakiego negowano już europejskie wyroki w sprawie przebudowy wymiaru sprawiedliwości i dewaluowano europejskie sądy".

Oburzenie w Polsce pewnie będzie się utrzymywać, jeśli Warszawa i Praga nie dojdą do porozumienia. (…) Albo Warszawa, tak jak w przypadku demontażu praworządności, będzie występować jako europejski parias. Miałoby to poważne skutki dla Polski – i dla europejskiego porządku prawnego

- czytamy.

 Źródło: niezalezna.pl, dw.com

 

#Turów #“Die Welt”

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo