Kolejne unijne podatki wiatrem w żagle opozycji? Buzek zapewnia, że Polska "musi wziąć" pieniądze z KPO

Za sprawą głosów członków partii polskiej opozycji na Polaków spadną kolejne unijne podatki. Zdaniem Jerzego Buzka, który również był "za" przyjęciem FitFor55, da się uniknąć tragedii, jeśli polski rząd "weźmie unijne pieniądze". Czy politycy Platformy tworzą kolejne opłaty dla Polaków, aby móc tym grać w nadchodzących wyborach?

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Jerzy Buzek
RMF24

We wtorek europarlament przegłosował kolejne elementy pakietu FitFor55. Wraz z wejściem ich w niedługim czasie w życie Polaków mogą dotknąć kolejne unijne podatki dla transportu drogowego i budownictwa - jak przekazał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, do 2030 roku ma być to 189 mld euro. "Za" przyjęciem kolejnych kosztów głosował m.in. eurodeputowany Platformy Obywatelskiej i były premier Jerzy Buzek. Jego zdaniem nie będzie to jednak straszne, jeśli "weźmiemy pieniądze z Unii Europejskiej".

"Unia ma ogromne pieniądze na najbliższe lata, 250 mld zł dla Polski, one czekają, właśnie na nowe technologie"

– zapewniał eurodeputowany. W jego ocenie, cały problem polega na tym, że "obecnie rządzący nie są w stanie wziąć tych pieniędzy". Chodzi oczywiście o Krajowy Plan Odbudowy, który jest tematem sporu RP-UE. Przypomnijmy, że pomimo tego, iż rząd spełnia "kamienie milowe", sprawa wciąż nie została rozwiązana. "To są ogromne pieniądze do 2027 roku, a potem będą kolejne pieniądze, my tych pieniędzy nie mamy" - mówił Buzek.

Przypomnijmy, że Unia blokuje Polsce środki z KPO pod zarzutami rzekomego braku praworządności. Nowelizacja ustawy o SN, której projekt złożyli posłowie PiS, ma wypełnić kluczowy, dotyczący praworządności "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską tych pieniędzy. Warto jednak dodać, że już październiku ubiegłego roku minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wyraził obawy, że wypłata środków może być blokowana, aż do wyborów parlamentarnych w Polsce. 

Z kolei, to, że temat będzie paliwem dla kampanii wyborczej opozycji zapowiedział Grzegorz Schetyna. Polityk Platformy Obywatelskiej oznajmił, że "do wyborów na pewno nie trafią do Polski pieniądze z KPO". "To na pewno będzie temat kampanii wyborczej, to coś oczywistego" - stwierdził.

 Źródło: RMF FM, niezalezna.pl

 

#Jerzy Buzek #KPO #wybory

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo