Koalicja Obywatelska poprze nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział w programie "W Punkt" w Telewizji Republika senator KO Kazimierz Kleina. Nie wykluczył proponowania poprawek i zaznaczył, że - w jego opinii - "w pierwszej kolejności, musi być zgoda wewnątrz PiS dla tego projektu ustawy".
Sejm od środy ma się zajmować projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, na 11 stycznia wyznaczono pierwsze czytanie tej propozycji. Dostępnych już jest kilka opinii odnoszących się do tego projektu. Według Biura Analiz Sejmowych projekt można uznać za wykonujący prawo UE. Które partie poprą te rozwiązania? O tym dyskutuje się już od jakiegoś czasu. Pewnym można być, że za przyjęciem nowelizacji zagłosuje PiS. Pozostałe ugrupowania, przynajmniej do tej pory, to dość duża niewiadoma.
Czy Koalicja Obywatelska jest gotowa poprzeć ustawę w kształcie zaproponowanym? - zapytała swojego gościa w programie "W Punkt" w Telewizji Republika redaktor Katarzyna Gójska.
- Na tę ustawę czekamy wiele miesięcy - przyznał senator Kazimierz Kleina w programie, w którym gościła także senator Maria Koc z PiS. Do jej wypowiedzi także odniósł się polityk KO:
Pani senator powiedziała, że jeżeli nam zależy na dobru ojczyzny, to będziemy głosowali za tą ustawą. Będziemy za tą ustawą głosowali, ale to znaczy, że co? Że część PiS nie działa dla dobra ojczyzny? Jeżeli wątpliwości co do tej ustawy zgłasza Solidarna Polska, pan prezes Kaczyński, pan prezydent ustami swoich ministrów, ale też sam osobiście, to my dziś nie wiemy, jaki będzie kształt tej ustawy.
- W pierwszej kolejności, musi być zgoda wewnątrz PiS dla tego projektu ustawy - stwierdził Kleina.
W końcu jednak senator Kazimierz Kleina potwierdził, że Koalicja Obywatelska poprze zaproponowane rozwiązania, które mogą przyspieszyć wypłatę Polsce pieniędzy z KPO.
- My czekamy na tę ustawę, jeśli się okaże, że trzeba będzie wprowadzić poprawki, które doprowadzą do przywrócenia w Polsce praworządności, to będziemy je proponowali, ale ostatecznie i tak PiS w tej sprawie ma większość, więc nada kształt temu taki, jaki uzna za najlepszy. My będziemy głosowali za ustawą i po wyborach jesiennych, jeśli do tego czasu sprawa nie zostanie załatwiona, to wprowadzimy ustawę, która nie będzie budziła wątpliwości i w związku z tym te środki zostaną natychmiast uruchomione
- powiedział.