Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Ukąszenie czy użądlenie? Sprawdź, co cię ugryzło! Jak zmniejszyć ból i swędzenie?

Ugryzienia lub użądlenia owadów często powodują dyskomfort. Jeśli w miejscu ukąszenia występuje swędzenie lub pieczenie nie obejdzie się bez zimnych okładów. Największe ryzyko pojawia się jednak u osoby uczulonej, gdy owad wstrzyknie swój jad. Może wówczas dojść do wstrząsu anafilaktycznego. W pierwszej części naszego poradnika podpowiadaliśmy, jak rozpoznać użądlenie pszczoły, szerszenia czy osy. Dziś sprawdzone porady, co zrobić, aby złagodzić ból i skutki ukąszenia owadów.

FotoshopTofs/pixabay.com/service/license/

Jeśli chodzi o sposoby łagodzenia objawów użądleń i ukąszeń do wyboru mamy cały arsenał sprawdzonych sposobów uśmierzania bólu i swędzenia w miejscu ukąszenia. Warto w pierwszej kolejności rozważyć zarówno naturalne, domowe sposoby, jednak w uzasadnionych przypadkach niezbędne może okazać się sięgnięcie po preparaty medyczne do kupienia w aptece.

Nie daj się ugryźć! Domowe sposoby na ukąszenia owadów

Sprawdzonych sposobów na uśmierzanie bólu i nieprzyjemnych dolegliwości związanych z ukąszeniami owadów takich jak komary, meszki, muchy końskie itp. warto szukać w medycynie ludowej. Pomysłów na ograniczenie swędzenia w miejscu ukąszenia lub zmniejszenie opuchlizny jest wbrew pozorom całkiem sporo.

Większość sprawdzonych sposobów opiera się o działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Co ciekawe w kuracji tego typu wykorzystuje się produkty naturalne, dostępne praktycznie w każdej kuchni. 

Co przyłożyć w miejscu ukąszenia?

Okłady z cebuli – Cebula zawiera siarkę i posiada zdolność wiązania niektórych toksyn występujących w jadzie owadów i insektów. Jej zastosowanie w formie okładów stosowanych w miejscu ukąszenia pozwala częściowo zmniejszyć obrzęk. 

 

 • Jak zrobić okład z cebuli?
 1. Cebulę przekrój na pół (jeśli jest duża mogą być też ćwiartki lub odpowiednio gruby plaster)
 2. Kawałek cebuli przyłóż bezpośrednio w miejscu ukąszenia owada
 3. Aby ustabilizować okład, możesz przewiązać cebulę bandażem lub przykleić plastrem.

Okłady z sody oczyszczonej – metoda sprawdzona przy zmniejszaniu obrzęku w miejscu szczepienia, ale doskonale sprawdza się również w przypadku pogryzienia przez meszkę czy ukąszenia komara lub innych owadów. Soda oczyszczona wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. W zadowalającym stopniu pozwala także ograniczyć swędzenie w miejscu ukąszenia.

 • Jak zrobić okład z sody oczyszczonej?
 1. Przygotuj opakowanie sody oczyszczonej oraz szklankę wody
 2. Do niewielkiej miseczki wsyp 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej i dodaj trochę wody.
 3. Dokładnie wymieszaj, do powstania charakterystycznej konsystencji białej pasty.
 4. W zależności od rozległości obszaru ukąszeń należy przygotować większą ilość roztworu (dodać więcej sody i/lub wody).
 5. Przygotowana w ten sposób pastą posmaruj miejsce ukąszenia.
 6. Jeśli roztwór wyszedł zbyt rozwodniony, weź płatek kosmetyczny lub gazik, namocz i przyłóż w miejscu ukąszenia w formie mokrego okładu.
 7. Trzymaj okład nawet przez kilka godzin (ewentualnie regularnie zmieniając gazę w przypadku mokrego okładu)

Okłady z octu – nie od dziś wiadomo, że w przypadku wszelkiego rodzaju opuchlizn i obrzęków, doskonale sprawdzają się okłady z octu. Może nie przynosi natychmiastowej ulgi, ale długofalowo dość dobrze „ściąga” opuchliznę.

 • Jak zrobić okład z octu?
 1. Przygotuj butelkę z octem i gazę, wacik lub płatek kosmetyczny.
 2. Nasącz octem gazę, wacik lub płatek kosmetyczny
 3. Przyłóż w miejscu ukąszenia
 4. W razie potrzeby delikatnie obwiąż bandażem lub przyklej plastrem, w celu ustabilizowania okładu.

Okłady z lodu – sprawdzą się zwłaszcza w przypadku ukąszeń większych owadów takich jak na przykład giez. Dobrze jest stosować je w przypadku większego obrzęku lub gdy samo ukąszenie jest dość rozległe. Okład z lodu dość szybko uśmierzy ból i ograniczy opuchliznę.

 • Jak zrobić okład z lodu?
 1. Przygotuj kilka kostek lodu, worek, ścierkę lub chusteczkę
 2. Kostki lodu można przyłożyć bezpośrednio w miejscu ukąszenia
 3. Jeśli okład zamierzamy stosować nieco dłużej, warto kilka kostek lodu włożyć do woreczka lub owinąć w ścierkę lub chusteczkę.

Co przyłożyć w miejscu użądlenia?

Przedstawione wyżej domowe sposoby dość dobrze radzą sobie z ukąszeniami owadów. A co zastosować w przypadku użądlenia przez osy, pszczoły lub szerszenie? O groźnych skutkach tych użądleń pisaliśmy już w pierwszej części poradnika. Jak zatem łagodzić objawy użądlenia?

W przypadku użądlenia zastosuj się do poniższych zaleceń:

 1. Jeśli jesteś osobą uczuloną na jad pszczoły, osy lub szerszenia – natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym.
 2. W przypadku użądlenia przez pszczołę (żądło pozostaje w naszej skórze) możliwie najszybciej usuń żądło. W przeciwnym razie miejsce użądlenia nie będzie mogło zacząć się goić. Poza tym, to właśnie na końcu żądła umieszczony jest woreczek z jadem. Jeśli nie usuniesz żądła, jad w dalszym ciągu będzie się sączył do rany.
 3. W miejscu użądlenia zrób okład z lodu. Pozwoli to zredukować stan zapalny. 
 4. Jeśli posiadasz maść łagodzącą objawy ukąszenia – użyj jej.
 5. Jeśli nie posiadasz maści łagodzącej ukąszenia skorzystaj z domowych sposobów: po użądleniu osy zastosuj okład z soku z cytryny lub okład z octu, natomiast po użądleniu pszczoły zastosuj okład z soku z ziemniaka (ewentualnie przyłóż przekrojoną połówkę ziemniaka) lub okład z cebuli.

Jeśli nie naturalne sposoby, to co? Pomocy na ugryzienia szukamy w aptece

Jeśli potrzebujemy preparatów o znacznie większej sile działania niż polecane w tekście domowe sposoby łagodzenia objawów użądleń i ukąszeń, nie obędzie się bez wizyty w aptece

Co warto dodać do domowej apteczki?

 • Preparaty z dużą zawartością wapna – działają przeciwalergicznie i wzmacniają organizm.
 • Preparaty do odkażania ran – w przypadku pojawienia się większej rany, miejsce ukąszenia dobrze jest odkazić. W tym celu sięgamy po płyny odkażające lub kremy antybakteryjne.
 • Preparaty łagodzące ukąszenia owadów – na rynku dostępna jest cała gama produktów o właściwościach przeciwhistaminowych. Stosuje się je, aby złagodzić swędzenie i zmniejszyć obrzęk w miejscu ukąszenia. Ponadto wykazują one działanie przeciwzapalne.
 • Kortykosteroidy w kremie – jeśli opuchlizna po ukąszeniu jest duża, bardzo bolesna i utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczne może być użycie kremów z grupy kortykosteroidów. W aptece z pewnością znajdziemy produkty dostępne bez recepty. Po posmarowaniu miejsca po ukąszeniu kremem należy unikać słońca.

SPRAWDŹ pierwszą część naszego poradnika: Ukąszenie czy użądlenie? Sprawdź, co cię ugryzło!
 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#zdrowie #porady #styl życia #ukąszenia owadów #użądlenia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo