Ukąszenie czy użądlenie? Sprawdź, co cię ugryzło! [PORADNIK]

Ugryzienia lub użądlenia owadów często powodują dyskomfort. Jeśli w miejscu ukąszenia występuje swędzenie lub pieczenie nie obejdzie się bez zimnych okładów. Największe ryzyko pojawia się jednak u osoby uczulonej, gdy owad wstrzyknie swój jad. Może wówczas dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Jak rozpoznać użądlenie pszczoły, szerszenia czy osy? Podpowiedzi w pierwszej części naszego poradnika. A już jutro porady, co zrobić, aby złagodzić ból i skutki ukąszenia owadów.

WikiImages/pixabay.com/service/license/

Jak wygląda użądlenie osy?

Osy żądlą bez przyczyny, nie mają żądła więc są zdolne do wielokrotnych ataków. Po użądleniu u osób nieuczulonych występuje niewielki obrzęk, zaczerwienienie lub bolesność. Czasem zdarzy się, że osa może wprowadzić do skóry bakterie, co wywołuje miejscowe zakażenie. Niekiedy użądleniom towarzyszy gorączka lub powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. U osób uczulonych na jad może wystąpić reakcja o nasileniu – od dużych miejscowych zmian skórnych do wstrząsu anafilaktycznego.

Jak wygląda użądlenie pszczoły?

Pamiętajmy, że pszczoły nie są agresywne i żądlą tylko w obronie własnej lub działając w obronie ula. Atakują tylko raz, a potem umierają. Żądło zwykle odrywa się z kawałkiem odwłoka pszczoły, przy próbie jej ucieczki. Miejsce użądlenia przez pszczołę jest łatwe do rozpoznania, bo w skórze człowieka pozostaje żądło. Samo miejsce użądlenia jest zaczerwienione, dość szybko pojawia się niewielki obrzęk i ból. 

Osoby uczulone na jad pszczoły mogą pojawić się bardzo rozległe zmiany skórne. Może pojawić się również gorączka, ból głowy i dreszcze. Może również dojść do wstrząsu anafilaktycznego, symptomy to: silne osłabienie, kołatanie serca, duszności, chrypka czy zawroty głowy. W przypadku wystąpienia objawów należy pilnie wezwać pogotowie.

Jak wygląda użądlenie szerszenia?

Szerszeń jest drapieżnikiem i poluje na osy, pszczoły i ćmy. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych i najbardziej jadowitych owadów w Polsce. Może żądlić wielokrotnie. Miejsce, w którym użądli owad jest bardzo bolesne, zaczerwienione i obrzęknięte. Jedno użądlenie może spowodować silną, niealergiczną reakcję toksyczną. Jej objawy są częściowo podobne do symptomów wstrząsu anafilaktycznego.

Jak wygląda użądlenie trzmiela?

Trzmiele żyją z dala od ludzi i człowieka atakują bardzo rzadko. Żądlą w obronie własnej lub występując w obronie gniazda. Objawy użądlenia przez trzmiele wyglądem przypominają te po ataku pszczoły, osy czy szerszenia. W miejscu, w którym doszło do użądlenia pojawiają się ból, zaczerwienienie i opuchlizna.

Jak wygląda ugryzienie mrówki?

Po ugryzieniu przez mrówkę pojawia się pęcherzyk otoczony zaczerwienieniem, który swędzi i piecze. Po pewnym czasie pęcherzyk, który pojawia się po ugryzieniu zmienia się w krostkę i pozostaje na skórze do trzech dni. 

Jak wygląda ugryzienie komara?

Natychmiast po ugryzieniu przez komara pojawia się okrągły bąbel, czasem z plamką na środku ugryzienia. Komary kłują wielokrotnie, zmiany stają się czerwone i twarde oraz swędzące. Ślady po ugryzieniach i towarzyszące im objawy znikają przeważnie w ciągu kilku dni. 

Jak wygląda ugryzienie meszki?

Ślad po ugryzieniu meszki to małe ranki na skórze, z obrzękiem i zaczerwieniem wokół. Owady gryzą wielokrotnie. Ugryzienia bolą i bardzo swędzą. Obrzęk i zaczerwienienie mogą utrzymywać się do tygodnia. Atak meszek może również wywołać gorączkę, nudności, ból głowy, powiększenie węzłów chłonnych czy bóle stawów. 

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Pluskwy domowe atakują w nocy nieosłonięte miejsca na ciele i żywią się ludzką krwią. Zazwyczaj przebywają w zgięciach materacy w łóżkach. Można je spotkać w hotelach, hostelach i domkach letniskowych. Ugryzienie ma czerwone plamki, a po pewnym czasie zamienia się w grudki lub bąbelki pęcherzykowe o średnicy ok. 5 cm. W środku bąbla czasem widoczny jest ciemny punkt jest to miejsce ugryzienia pluskwy. Charakterystyczne dla ugryzień pluskwy jest ułożenie zmian w liniach. Ugryzień zazwyczaj jest po trzy, co potocznie nazywane jest śniadaniem, obiadem i kolacją. Wykwity mogą się zlewać. W przypadku nielicznych ukąszeń zmiany znikają samoistnie w ciągu 1-2 tygodni.

Jak wygląda ugryzienie kleszcza?

Ukłucie przez kleszcza często pozostaje niezauważone. Jeśli jednak widzimy małego pajęczaka wkłutego w skórę, trzeba go szybko usunąć. Nie można stosować „domowych” sposobów na kleszcze, np. tłuszczu, przypalania czy nacinania skóry. Po usunięciu kleszcza miejsce ukłucia trzeba obserwować przez 3-4 tygodnie. Wystąpienie powiększającego się rumienia (tzw. wędrującego), kształtem przypominającego tarczę i jest to pierwszy objaw choroby. Początkowo zmiana jest widoczna w okolicy ukłucia przez kleszcza, następnie stopniowo powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę.

Jak wygląda ugryzienie pająka?

Na skórze mogą być widoczne dwa małe, lekko zaczerwienione punkty położone blisko siebie. Niektóre pająki nie zostawiają śladów po ugryzieniu. Częściej jednak w miejscu ugryzienia pojawiają się zaczerwienienie, obrzęk, świąd, pieczenie.


[ilustr. medicover.pl]

W drugiej części naszego poradnika sprawdzone sposoby na złagodzenie bólu i skutków użądleń oraz ukąszeń owadów.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#zdrowie #styl życia #porady

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo