Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Przybysze z Niderlandów nad Wisłą

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim zaprasza od piątku do niedzieli na 200. urodziny niebieskiego stołu, jednej z najstarszych pamiątek po Olendrach w zbiorach placówki. Na gości czekały będą m.in. tradycyjne, olenderskie potrawy – siakefusie i schwobeklycke, zaplanowano także pokazy i warsztaty rzemieślnicze, w tym stolarskie. Będzie również kiermasz regionalnego rękodzieła i kulinariów oraz występy kapel ludowych.

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Olendrzy to przybysze z dawnych Niderlandów, Fryzji i Flandrii, którzy od XVI do XIX wieku osiedlali się wzdłuż Wisły, od Żuław po Mazowsze. W tym czasie powstało tam ok. 1,5 tys. osad i wsi, które Olendrzy zamieszkiwali wspólnie z osadnikami niemieckimi i Polakami do przełomu lat 40. i 50. XX wieku. Większość Olendrów wyemigrowała następnie do Niemiec, USA i Kanady.

Do Wiączemina Polskiego, położonego na lewym brzegu Wisły, ok. 25 km od Płocka, gdzie od października 2018 r. działa Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego, Olendrzy przybyli w połowie XVIII wieku. W tym czasie osiedlali się także na drugim brzegu rzeki, aż po okolice Warszawy. 

Niebieski stół kuchenny, którego 200. urodziny będziemy obchodzić od 3 do 5 maja, pochodzi z bliskiego nam sąsiedztwa, z Wiączemina Nowego. Trafił do nas, gdy jego właścicielka odkryła wymalowane na szufladach napisy, najpewniej datujące rok jego powstania: „Anno 1819”. Stół ten jest obecnie jedną z najstarszych pamiątek po Olendrach w naszych zbiorach, które liczą 250 obiektów, w tym także mebli.

 – powiedziała etnograf Magdalena Lica-Kaczan.  

Olendrzy osiedlali się na ziemiach polskich wzdłuż Wisły w miejscach mniej zaludnionych, bezpośrednio sąsiadujących z rzeką, osuszając podmokłe tereny, karczując lasy, budując kanały i zbiorniki retencyjne. Zajmowali się rolnictwem, w tym zwłaszcza sadownictwem, a także uprawą zbóż i hodowlą zwierząt oraz rzemiosłem, głównie tkactwem i stolarstwem. Jedną z ich specjalności był też wyrób powideł z buraków cukrowych. Suszyli także owoce: gruszki, śliwki i jabłka, które sprzedawali następnie na targach w pobliskich.

 



Źródło: dzieje.pl

 

#Olendrzy #osadnicy nad Wisłą #pamiątki #skansen w Wiączeminie Polskim

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo