Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Pawiak '44 - Pamiętamy!

Od złożenia kwiatów z udziałem wojskowej asysty honorowej i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego rozpoczną się 29 lipca obchody 76. rocznicy likwidacji więzienia Pawiak. Na tydzień przed wybuchem Powstania Warszawskiego, niemieccy okupanci podjęli decyzję o ewakuacji więzienia przy ulicy Dzielnej. Kolejne dni zapisały się w pamięci osadzonych jako okres szczególnie dramatyczny. Więźniów podzielono wówczas na trzy grupy. Kilkaset osób stracono w kolejnych egzekucjach, trwających prawie nieprzerwanie do 31 lipca 1944 r., a niemal 2 tys. wywieziono 30 lipca do niemieckich obozów koncentracyjnych – KL Gross-Rosen i KL Ravensbrueck" - czytamy w przesłanej informacji. Przypomniano, że niespełna 300 osób spośród osadzonych objęło wówczas zwolnienie. 21 sierpnia 1944 r. Pawiak i sąsiadujące z nim budynki zostały wysadzone w powietrze.

Muzeum Więzienia Pawiak upamiętnia dawne warszawskie więzienie, którego początki sięgają roku 1829, kiedy to władze carskie podjęły decyzję o jego budowie.

Pawiak niemal od razu stał się symbolem walki o wolność i niepodległość Polski. Był miejscem cierpienia i kaźni kolejnych pokoleń polskich patriotów walczących z wrogiem.

– napisała Magdalena Kukawska z Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Jak podkreśliła, najkrótszy, a zarazem najtragiczniejszy okres w jego dziejach to czas II wojny światowej, kiedy stał się największym i najokrutniejszym więzieniem na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Od 3 października 1939 r. do 31 lipca 1944 r. przez mury Pawiaka przeszło ok. 100 tys. więźniów, spośród których ok. 37 tys. zginęło, a aż 60 tys. wywieziono do obozów koncentracyjnych.

 

 

 Źródło: pap.pl

 

#Pawiak #więzienie #Warszawa #II wojna światowa #zbrodnie niemieckie #zbrodnie caratu

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo