Z OSTATNIEJ CHWILI
Raków Częstochowa wygrał na wyjeździe ze Sturmem Graz 1:0 w meczu piłkarskiej Ligi Europy • • •

Szukają masowych grobów w Palmirach

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi prace poszukiwawcze w Palmirach (Puszcza Kampinoska), gdzie w latach 1939-1941 dochodziło do masowych egzekucji ludności polskiej dokonywanych przez niemieckiego okupanta. Zbrodni dokonywano na więźniach politycznych przywiezionych z warszawskich więzień i aresztów. Ofiarami byli m.in. przedstawiciele polskiej elity kulturalnej i intelektualnej.

Prace w Palmirach
poszukiwania.ipn.gov.pl

Polski Czerwony Krzyż w latach 1945, 1946 i 1949 przeprowadził na terenie Palmir prace ekshumacyjne, w wyniku których odkryto 22 groby zbiorowe i 5 pojedynczych, w których spoczywały 1734 osoby. Miejsca masowych grobów wskazywali świadkowie egzekucji oraz mieszkańcy pobliskich wsi. Część ofiar rozpoznała rodzina, część zidentyfikowano na podstawie odnalezionych przedmiotów osobistych. Większość zwłok podjętych w czasie ekshumacji została złożona na pobliskim cmentarzu-mauzoleum. Oprócz osób straconych podczas egzekucji na cmentarzu spoczywają osoby zamordowane przez Niemców w pobliskich miejscowościach w latach 1940-1943.

Nie odnaleziono dotychczas źródeł potwierdzających, że wszystkie masowe groby na terenie Palmir zostały ekshumowane. Analizy historyczne przeprowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej w 2022 r. pozwoliły określić daty egzekucji, gdzie ofiary pozostają niezidentyfikowane bądź nieznane pozostaje miejsce ich pochówku. Może to sugerować istnienie nieodkrytych do tej pory mogił zbiorowych. Porównanie zdjęć lotniczych z czasu przed i po przeprowadzeniu ekshumacji z drugiej połowy lat 40-tych pozwoliło określić miejsca dotychczas oznaczone jako miejsca egzekucji. Na podstawie tych analiz wytypowano kilkanaście miejsc, których lokalizacja i ukształtowanie terenu sugeruje istnienie nieodkrytych mogił zbiorowych.

Pierwszy etap prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji obejmuje kilka z wytypowanych obszarów. Działania prowadzone są we współpracy z Muzeum – Miejscem Pamięci w Palmirach oraz zarządem i pracownikami Kampinoskiego Parku Narodowego.

 Źródło: poszukiwania.ipn.gov.pl

 

#II wojna światowa #egzekucje w Palmirach #niemieckie zbrodnie wojenne #eksterminacja inteligencji polskiej #Palmiry

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Komentarze (4)
Rudy Folkzdojcz 03.10.2023 15:52
A z jakiej paki???
mech 03.10.2023 15:30
A może by tak na Wołyńskiej ziemi byście poszukali.
Emil 03.10.2023 15:53
Ryży, przestań!
NIEMCY= Zbrodnicze BYDŁO 03.10.2023 16:05
15:30 POyebany śmierdzący folxdojczu z PO (Putinowskie Oszczyny) to ziomkowie twojego firera niemieckiego bandyty Tuska wymordowali 6,5 milionów Polaków w tym 2,5 mln Polskich Dzieci ! Palmiry to tylko część zbrodni niemieckiego pierdzącego bydła, które miało być po wojnie WYKASTROWANE ! ale niestety Jankesi zawiedli i dziś Europa ma broblem z tą niemiecką pierdzącą zbrodniczą złodziejską swołczą !
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo