Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Skarby dziedzictwa znalezione przez wolontariuszy

Siedem mieczy z epoki brązu, skarbiec 6000 srebrnych monet z XI wieku oraz pojemniki na relikwiarz, znaleziono w tym roku dzięki pomocy wolontariuszy-archeologów w Meklemburgii na Pomorzu. Epoka brązu była burzliwym czasem w tym regionie, archeolodzy nieustannie odkrywają kolejne ważne dla historii ślady. I tak np. w dolinie Tollense miała miejsce najstarsza udokumentowana bitwa w Europie, sprzed 3300 lat. Odkopano tam setki szczątków ludzkich, wiele kobiet i dzieci.

Miecze odkopane na Pomorzu, w Meklemburgii
archiwum Ministerstwa - Ministerstwo Kultury Meklemburgii

Miecze znaleziono podczas pogłębiania rowów. To, ja do tej pory, największa kolekcja mieczy z epoki brązu znaleziona w jednym miejscu.

Z kolei na Rugii znaleziono 6000 srebrnych monet z XI wieku, schowanych w glinianym garnku. Monety, pochodzące z różnych regionów, w tym z zachodnich Niemiec, Meißen-Górnej Łużyc, Anglii, Danii, Czech i Węgier, wskazują na zróżnicowane stosunki handlowe tamtej epoki. To znalezisko jest uważane za największy słowiański skarb monet znaleziony w okresie powojennym.

Na Pojezierzu Meklemburskim ochotnik zajmujący się ochroną przyrody znalazł garnek z około 1700 monetami. Ukryto też w nim ozdobną biżuterię m.in. pierścienie  czy naszyjnik z pereł, złota, kryształu górskiego i koralików oraz dwa wyjątkowe pojemniki relikwiarzowe – jeden przypominał pudełko z naszyjnikiem, a drugi krucyfiks.

Odkrycia te są nieocenionym wkładem archeologów-wolontariuszy w odkrywanie i zachowanie światowego dziedzictwa. Minister Kultury Bettina Martin pochwaliła ich wysiłki i zaangażowanie wolontariuszy. W Meklemburgii jest obecnie 250 takich osób, a drugie tyle przechodzi właśnie intensywne szkolenia.

 Źródło: Ministerstwo Kultury Meklemburgii

 

#archeologia wczesnośredniowieczna #epoka brązu #miecze z brązu #skarb w Meklemburgii

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo