Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Hajnówka i Białystok ośrodkami muzyki cerkiewnej - zbliżają się dwa duże festiwale

Ponad 50 chórów i zespołów z kraju i zagranicy weźmie udział w dwóch festiwalach muzyki cerkiewnej, które w maju odbędą się w Podlaskiem.

www.podlaskieit.pl
Ponad 50 chórów i zespołów z kraju i zagranicy weźmie udział w dwóch festiwalach muzyki cerkiewnej, które w maju odbędą się w Podlaskiem. Muzyka rozbrzmiewać będzie w salach koncertowych i wnętrzach świątyń; imprezy towarzyszące wyjdą także poza region. Główne uroczystości odbywać się będą w Hajnówce i w Białymstoku.

W Hajnówce w najbliższy poniedziałek rozpoczną się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Festiwal potrwa do 13 maja. Koncerty odbywać się będą w hajnowskim soborze Św. Trójcy, a w przesłuchaniach konkursowych weźmie udział blisko trzydzieści chórów m.in. z Polski, Białorusi, Gruzji, Rosji i Ukrainy. Specyfiką hajnowskiego festiwalu jest to, że większość uczestników to zespoły parafialne, w tym wiejskie, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych. Hajnowski festiwal ma podkreślać, że muzyka cerkiewna jest nieodłączną częścią prawosławnego nabożeństwa i ma znaczenie nie tyle artystyczne, co religijne.

Wśród imprez towarzyszących są koncerty uczestników, zaplanowane w trakcie festiwalowego tygodnia, m.in. w Warszawie, Gródku, Czeremsze, Białowieży, Hajnówce, Sokółce, Mielniku, Siemiatyczach i Bielsku Podlaskim.

24 maja w Białymstoku rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2017"(MFMC). To festiwal uważany za jedną z najważniejszych na świecie imprez, prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Od 2003 roku odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale swój początek ma w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jego nazwie. Zapowiadany jest w nim udział 26 zespołów i chórów m.in. z Polski, Rosji, Mołdawii, Białorusi, Macedonii, Ukrainy i Litwy. Laureaci tego festiwalu będą znani 28 maja, przesłuchania konkursowe odbywać się będą w sali koncertowej starego budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej, przy ul. Podleśnej w Białymstoku:

Cechą wszystkich edycji naszego festiwalu jest stworzenie możliwości konkursowej prezentacji pełni muzyki cerkiewnej, przez chóry o zbliżonych możliwościach wykonawczych. Zauważamy w repertuarze, sugerujemy chórom twórczość wielkich kompozytorów, których rocznice obchodzimy


- powiedział wieloletni dyrektor MFMC Mikołaj Buszko, wymieniając ukraińskiego kompozytora Artema Wedela oraz Polaków: Józefa Kozłowskiego czy Karola Szymanowskiego.

Wśród imprez towarzyszących temu festiwalowi są koncerty poza Białymstokiem, w tym również w małych podlaskich miejscowościach, m.in. w Sokolu, Rajsku czy Nurcu. Dwa niezależne od siebie festiwale muzyki cerkiewnej organizowane są w województwie podlaskim od czasu, gdy metropolita Sawa, zwierzchnik Cerkwi w Polsce, wycofał w 2002 roku poparcie tego Kościoła dla MFMC, który w Hajnówce odbywał się od 20 lat. Powstał wtedy komitet organizacyjny nowej imprezy, która ma podkreślać religijny charakter muzyki prawosławia - Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej. Dlatego w Hajnówce odbywa się festiwal pod patronatem Cerkwi, zaś w Białymstoku - impreza bez patronatu tego Kościoła, za to - z racji poziomu prezentacji - uznawana za jeden z najważniejszych takich festiwali na świecie. 

 

 



Źródło: niezalezna.pl,PAP

 

#sawa #Białystok #muzyka cerkiewna #Hajnówka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MJ
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo