Gazeta Polska: Suwerenna Polska jednoczy się z PiS, więcej młodych twarzy na froncie Czytaj więcej!

Jak polski żołnierz zawiadomił o ucieczce z Murnau

Melduję, że uciekam. Polska armia istnieje. Chcę do końca spełnić swój żołnierski obowiązek. Pożyczam rower. Gdybym go nie oddał – oto załączona równowartość.

twitter.com/WBH_2016
twitter.com/WBH_2016
Melduję, że uciekam. Polska armia istnieje. Chcę do końca spełnić swój żołnierski obowiązek. Pożyczam rower. Gdybym go nie oddał – oto załączona równowartość. Proszę nie wywierać represji na obóz. Nikt ze mną nie współdziałał – napisał 9 września 1941 r. do komendanta obozu w Murnau ppor.  Józef Tucki. Ten i inne nieznane wcześniej dokumenty udostępniło Wojskowe Biuro Historyczne na swoim Twitterze. 

Na udostępnionym dokumencie ppor. Józefa Tuckiego widnieje dopisek: "uciek z obozu!"


Fot. Twitter.com/WBH_2016

Ppor. Józef Tucki uciekł z oflagu w Murnał na rowerze, jednak wkrótce został zatrzymany na Węgrzech i zwrócony do Murnau, gdzie nadal próbował ucieczek, po czym został przeniesiony w inne miejsce osadzenia.

Wśród dokumentów udostępnionych przez Wojskowe Biuro Historyczne są też zdjęcia Sztabu polskiej komendu obozu Murnau VII czy lista zawaterowania generałów:



W obozie w Murnau przebywało ok. 5 tys. jeńców, wśród nich m.in. generałowie dywizji: Władysław Bortnowski, Tadeusz Kutrzeba, Tadeusz Piskor, Zdzisław Przyjałkowski i Juliusz Rómmel. Jeńcami obozu byli też Janusz Zawodny, Witold Pilecki i Janusz Brochwicz-Lewiński.

 



Źródło: twitter.com/WBH_2016,niezalezna.pl

 

#obóz #Murnau

JW