W ciągu maksymalnie pięciu lat ponad 35 proc. wiatraków energetycznych w Hiszpanii będzie musiało zostać zdemontowanych - przewiduje stowarzyszenie firm wiatrowych (AEE). Co oznacza, że około 7500 turbin wiatrowych i 20 tys. łopat zmieni się w złom, który będzie trzeba zdemontować, przewieźć i przetworzyć. Mimo tworzących się wyzwań logistycznych, Komisja Europejska planuje zwiększyć budżet na produkcję energii z OZE.
Według organizacji branżowej, co trzeci działający obecnie w Hiszpanii wiatrak został zainstalowany przed 2005 r., tymczasem żywotność turbin wiatrowych, z których pochodzi energia elektryczna, szacowana jest na 20-25 lat. Pomimo tego ok. 85 proc. elementów, w tym stal, druty miedziane, elektronika i generatory mogą być wykorzystane ponownie. Trudne do utylizacji są natomiast łopaty turbin z włókna szklanego. Przyjmują je nieliczne składowiska.
Zdaniem specjalistów branży, przyszłość wiąże się jednak z wymianą starych systemów na nowe i bardziej wydajne. Przy mniejszej liczbie wiatraków obecnie można wyprodukować tyle samo lub więcej energii i zmniejszyć koszty środowiskowe - wskazało ministerstwo ds. transformacji ekologicznej w Madrycie.
Komisja Europejska przewiduje podwojenie do 1,4 mld euro budżetu na tzw. czyste technologie i przyspieszenie biurokracji związane z pozwoleniami, aby do 2030 r. 45 proc. energii pochodziło ze źródeł odnawialnych.
Pomimo wzrostu branża stawiająca wiatraki odnotowuje miliardy euro strat w Europie, w tym w Hiszpanii, głównie ze względu na konkurencję Chin, mającą lepszy dostęp do surowców oraz oferującą niższe ceny - komentuje dziennik "elEconomista".