Ministerstwo Obrony Republiki Białoruś poinformowało o utworzeniu wspólnej obrony powietrznej Regionalnego Zgrupowania Wojsk Białorusi i Rosji. Wcześniej zaś strona białoruska informowała o zaplanowanych na 16 stycznia - 1 lutego wspólnych rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach w lotach taktycznych. -Takie działania odciągają część wojsk ukraińskich do obrony granicy białoruskiej a w związku z tym zmniejsza możliwość skorzystania z tych formacji na linii frontu– mówi prof. Piotr Grochmalski.
Ministerstwo Obrony Republiki Białoruś w tym tygodniu poinformowało o tym, że zgodnie z planem dowódcy Sił Powietrznych i Sił Obrony Powietrznej Republiki Białoruś Białoruś sformowano siły obrony powietrznej w ramach Regionalnego Zgrupowania Wojsk Białorusi I Rosji.
Przekazno, że jednostki rakiet przeciwlotniczych przemieściły się w wyznaczone rejony i podjęły dyżur bojowy. Siły Powietrzne Republiki Białorusi do dyspozycji mają m.in. zestawy obrony powietrznej S-300PS oraz S-300V, a także systemy kierowanych rakiet ziemia–powietrze Buk, jak i 9K330 Tor.
Należy przypomnieć o tym, że strona rosyjska przerzuca na Białoruś systemy obrony powietrznej, śmigłowce, a także samoloty. W tym miesiącu trafiło na terytorium Białorusi 12 śmigłowców wielonarodowych Mi-8 oraz śmigłowców szturmowych Mi-24 i Ka-52. Na Białorusi znajdują się również myśliwce przechwytujące MiG-31K należące do Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej.
Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało o przeprowadzeniu wspólnych rosyjsko-białoruskich ćwiczeń w lotach taktycznych, które odbędą się na terytorium kraju od 16 stycznia do 1 lutego 2023 roku.
Zdaniem brytyjskiego wywiadu rozmieszczenie rosyjskich samolotów na Białorusi związane jest ze szkoleniem żołnierzy rosyjskich, a nie z przygotowaniem do jakichkolwiek dodatkowych operacji ofensywnych przeciwko Ukrainie.
More 🇷🇺#Russia'n heavy artillery arrived in 🇧🇾#Belarus pic.twitter.com/JlScQ3Rux7
— C4H10FO2P (@markito0171) January 9, 2023
Jak zauważa prof. Piotr Grochmalski, kwestie podmiotowości Białorusi należy traktować wyjątkowo niepoważnie. Zasadnicze decyzje podejmuje Putin, który ma pełną kontrolę nad Łukaszenką i jego otoczeniem. Wynika to w głównej mierze ze strony uzależnienia gospodarczego Białorusi od Rosji. Ostatnim elementem zaangażowania Białorusi w wojny jest wejście wojsk Siły Zbrojnych Republiki Białorusi. Białoruś przygotowywana jest do tego scenariusza. Rozesłano już odpowiednie dokumenty do osób, które mogą zostać zmobilizowane.
- Taki scenariusz będzie zrealizowany jeśli Rosja uzna wysłanie wojsk białoruskich na Ukrainę za kwestię wspierającą w sposób istotny działania wojsk rosyjskich. Decydentem tutaj nie jest Łukaszenka, ale Putin
- mówi prof. Grochmalski.