Piąty dzień Wenecja zmaga się ze skutkami powodzi, która przechodzi do historii jako zjawisko nienotowane od 1872 roku. Po raz pierwszy od prawie 150 lat w jednym roku poziom przypływu przekroczył dwa razy w ciągu jednego tygodnia 150 centymetrów. Plac świętego Marka nadal jest zalany, a w całym mieście tam, gdzie woda opada lub już została wypompowana, trwa wielkie sprzątanie.
Spontanicznie mobilizuje się młodzież, która dotąd uczestniczyła w strajkach klimatycznych. Grupy, nazywane "Aniołami acqua alta" pomagają w sprzątaniu i usuwaniu szkód w sklepach, bibliotekach i szkołach, a także w kościołach. Ratują książki i dokumenty w archiwach, suszą je i czyszczą. Ochotnicy niosą też pomoc mieszkańcom z zalanych domów w powrocie do normalnego życia.
Straty w mieście odwiedzanym przez ponad 25 milionów turystów rocznie szacowane są na miliard euro. Ich usuwanie potrwa bardzo długo, szczególnie jeśli chodzi o dziedzictwo historyczne miasta.
Poważnie zniszczone są środki transportu. Kilka tramwajów wodnych zatonęło lub zostało porwanych przez wody przypływu , inne wymagają gruntownej naprawy. Na ten cel potrzeba około 20 milionów euro. Ich naprawa potrwa co najmniej cztery, sześć miesięcy - wyjaśniło kierownictwo miejskiego przedsiębiorstwa komunikacji.
Trwa szacowanie ogromnych szkód w weneckich kościołach. Bardzo poważnie ucierpiała zalana bazylika św. Marka, a także około 70 spośród wszystkich 120 kościołów w mieście i okolicach. Częściowo zalane są też zabytki i słynne muzea na czele z Galerią Akademii i Pałacem Dożów.
Zarząd nadzoru nad zabytkami podał, że na ratowanie każdego uszkodzonego, wymagającego renowacji kościoła - z których wiele to bezcenne zabytki - trzeba będzie przeznaczyć około 70 tysięcy euro.
Media informują, że burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro zabronił włoskiej ekipie filmowej kręcenia zdjęć na zalanym i zamkniętym placu świętego Marka. Pojawili się tam w piątek znani aktorzy Stefano Accorsi i Valeria Golino. Tamtejsi sklepikarze i mieszkańcy okolicy zarzucili filmowcom, że żerują na nieszczęściu. Kazano im natychmiast wyłączyć kamery.
#Venezia è in ginocchio. La Basilica di San Marco ha subito gravi danni come l’intera città e le isole.
— Luigi Brugnaro (@LuigiBrugnaro) November 13, 2019
Siamo qui con il Patriarca Moraglia per portare il nostro sostegno ma c’è bisogno dell’aiuto di tutti per superare queste giornate che ci stanno mettendo a dura prova. pic.twitter.com/3Qy7070hZn
Zmiany klimatyczne doprowadziły w Wenecji do rekordowego poziomu wody. #KlimatNaZmianę #Wenecja pic.twitter.com/84HoYGFK7H
— Paweł Cymbor (@pawel_cymbor) November 13, 2019
Martwi mnie to, że Wenecja od kilku dni znajduje się pod wodą ?
— pełna piękna (@pelnapiekna) November 15, 2019
Jak ogromny kontrast... jedna część świata płonie a druga tonie. pic.twitter.com/yaowBf3JnJ
Wenecja ... czerwony alert, plac św. Marka zamknięty...(z Fb)#aquaalta pic.twitter.com/9CGB9WPtb2
— Joanna (@inna_Joanna) November 15, 2019