Guy Verhofstadt, przywódca liberalnej frakcji ALDE w Parlamencie Europejskim, na Twitterze opublikował list w obronie prezes fundacji Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej, w którym ocenił, że jest ona prześladowana przez władze Mołdawii. Nie omieszkał również odnieść się do ubiegłorocznej decyzji polskich władz o wydaleniu Kozłowskiej z Unii Europejskiej
- To mój list w obronie Ludmiły Kozłowskiej, ukraińskiej działaczki praw człowieka, pracującej bezpiecznie w Belgii, która teraz jest prześladowana przez władze w Mołdawii
- napisał polityk, udostępniając na Twitterze list. Poza kwestią Mołdawii, gdzie miejscowa prokuratura po raz kolejny wezwała na przesłuchanie Kozłowską w sprawie "prania pieniędzy, szpiegostwa i nielegalnego finansowania partii", Verhofstadt poruszył także sprawę ubiegłorocznej decyzji polskich służb o wydaleniu szefowej Fundacji Otwarty Dialog z terytorium Unii Europejskiej.
My letter in defence of @LyudaKozlovska, Ukrainian #Humanrights activist, working in safety in Belgium, but who is now being harassed by the authorities in Moldova. pic.twitter.com/gFLTXqne0w
— Guy Verhofstadt (@guyverhofstadt) 1 lutego 2019
Lider europejskich liberałów nazwał wydalenie Kozłowskiej przez polskie władze w sierpniu ubiegłego roku "nielegalnym" i "pozbawionym wiarygodnych dowodów, dających podstawę" do tego działania.
Według Verhofstadta wydalenie Kozłowskiej, które określił jako nadużycie przez polski rząd Systemu Informacyjnego Schengen, spotkało się z "ostrą międzynarodową krytyką".
W sierpniu Kozłowska została deportowana z terytorium UE do Kijowa przez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen, SIS. ABW przekazała, że ze względu na "poważne wątpliwości" co do finansowania kierowanej przez Kozłowską fundacji wydało negatywną opinię w jej sprawie, co skutkowało objęciem jej zakazem wjazdu do Polski i UE.
Kozłowska we wrześniu dostała ograniczoną czasowo wizę od władz belgijskich, dzięki czemu mogła przyjechać do Parlamentu Europejskiego. Była też w Wielkiej Brytanii oraz Radzie Europy we Francji. Wcześniej o swojej sytuacji opowiadała w niemieckim Bundestagu.
Dochodzenie przeciwko szefowej Fundacji Otwarty Dialog prowadzi też Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Kozłowska podejrzewana jest m.in. o zdradę stanu i nawoływanie do zmiany granic tego państwa.