Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Skuteczna akcja polskich europosłów na unijnym forum. „GPC”: Unia nie zamknie polskich kopalń

Polskie kopalnie przetrwają, w czym bardzo pomogła akcja naszych europosłów na unijnym forum. Komisje przemysłu i środowiska Parlamentu Europejskiego (PE) poparły tzw. rozporządzenie metanowe. Dzięki temu znika poważne zagrożenie, że nasze kopalnie zostaną zamknięte już za trzy lata.

Parlament Europejski
Parlament Europejski
european_parliament - Pixnio

Europoseł Izabela Kloc (PiS) podkreśla, że głosowanie było kropką nad i w długiej batalii o ratowanie polskiego górnictwa węglowego.

"Za próbą wprowadzenia restrykcyjnego rozporządzenia metanowego, w którym dopuszczalny próg emisyjny w kopalniach wynosił 0,5 tony metanu na 1 tys. ton wydobytego węgla, stały nie tylko troska o klimat, lecz także ciemne interesy. Ktoś chciał zarobić gigantyczne pieniądze na wyeliminowaniu z gospodarczego obiegu polskiego węgla i doprowadzeniu do upadku PGG i JSW. Na szczęście poradziliśmy sobie z tym zagrożeniem"

– powiedziała Izabela Kloc, poseł do PE, w rozmowie z Niezależna.pl.

Cała rozmowa w tekście poniżej: 

"W sprawie węgla nie mamy sojuszników..."

Tzw. rozporządzenie metanowe zakłada wprowadzenie od 2027 r. limitu dotyczącego emisji metanu w kopalniach na
poziomie 5 ton na każde 1 tys. ton wydobytego węgla.

"Aby docenić skalę tego sukcesu, warto wrócić do sytuacji wyjściowej. Na samym początku KE położyła na stole propozycję utrzymaną w duchu radykalnego pakietu Fit for 55 i zażądała, aby dopuszczalny próg emisyjny w kopalniach wynosił 0,5 tony metanu na 1 tys. ton wydobytego węgla.
Dla polskiego górnictwa oznaczałoby to katastrofę, ponieważ nie mamy technologicznych możliwości, aby dostosować się do tak wyśrubowanych norm. W efekcie większość kopalń w 2027 r. zostałaby zlikwidowana. Lekki optymizm pojawił się wraz ze stanowiskiem Rady Unii Europejskiej. Na forum rządów państw członkowskich udało się przeforsować limit 5 ton metanu. Warto przy tym pamiętać, że był to ogromny sukces negocjacyjny Polski, ponieważ w sprawie węgla praktycznie nie mamy żadnych sojuszników"

– podkreśliła Kloc.

Jak zauważa była minister klimatu Anna Moskwa, w negocjacjach udało się utrzymać progi emisyjności uzgodnione
z polskim sektorem górniczym – 10-krotnie wyższe niż w pierwotnej propozycji KE.

"Dzięki wynegocjowanym przez Polskę przepisom będzie możliwe zmniejszenie emisji metanu w kopalniach poprzez mechanizm zamiany kar na opłaty oraz stworzenie programu wsparcia dla polskich kopalń. Dotrzymujemy słowa"

– zaznaczyła.

Co udało się osiągnąć?

W negocjacjach ws. rozporządzenia brała również udział europoseł PiS Anna Zalewska. Razem z europoseł Kloc złożyła do rozporządzenia wiele łagodzących poprawek. Również dzięki temu w toku negocjacji ustalono zwiększenie limitu do 5 ton metanu na kilotonę wydobytego węgla oraz zapis, aby ten próg stosować na operatora, jeżeli jeden podmiot prowadzi kilka kopalń. Rozporządzenie wprowadza nowe wymogi nie tylko dla kopalń węgla, lecz także dla sektorów naftowego i gazowego w zakresie redukcji emisji metanu, oraz zakłada wprowadzenie środków zapobiegających tym emisjom.

Ostatnim etapem prac nad rozporządzeniem będzie głosowanie całego PE, odbędzie się zapewne już w lutym br. Polskim europosłom udało się też w ub.r. doprowadzić do tego, że PE poparł porozumienie w sprawie unijnej listy surowców krytycznych, na której znalazł się węgiel koksowy. Jego największym producentem w Europie jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).

"To ogromna korzyść dla Polski i Śląska"

– wyjaśniła Kloc, która jest współsprawozdawcą raportu o surowcach krytycznych w PE.

Ustawodawstwo unijne musi teraz uwzględniać wyjątkowy status węgla koksowego. Komisja Europejska nie będzie mogła nakładać na kopalnie węgla koksowego zbyt dużych obciążeń związanych choćby z redukcją emisji metanu. Oznacza to również większe możliwości pozyskiwania środków finansowych na inwestycje, chociażby z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Więcej w najnowszym numerze "GPC":

Oglądaj Telewizję Republika na żywo:

 

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl

#kopalnie #Polska #Unia Europejska

Mariusz Andrzej Urbanke