Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

KE przedstawiła sprawozdanie z gotowości Ukrainy do wejścia do UE. Zalecono rozpoczęcie negocjacji

Komisja Europejska przedstawiła dziś sprawozdanie ze stanu przygotowań Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej. Zarekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z tym państwem.

Ukraina w UE
Ukraina w UE
pexels/CC0

"W świetle wyników osiągniętych od czerwca 2022 r. (...) Komisja uważa, że Ukraina w wystarczającym stopniu spełnia kryteria związane ze stabilnością instytucji gwarantujących demokrację, praworządnością, prawami człowieka oraz poszanowaniem i ochroną mniejszości, określonych przez Radę Europejską w Kopenhadze w 1993 r., pod warunkiem że będzie kontynuować wysiłki reformatorskie i spełni pozostałe wymogi w ramach siedmiu kroków. Na tej podstawie Komisja zaleca Radzie UE rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą"

–  czytamy w sprawozdaniu.

Ponadto Komisja zaleca, aby Rada UE przyjęła ramy negocjacyjne po tym, jak Ukraina uchwali przepisy zwiększające limit zatrudnienia dla Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy; usunie ograniczenia w uprawnieniach tego Biura do weryfikacji majątków; uchwali ustawę regulującą lobbing zgodnie ze standardami europejskimi, w ramach planu działania przeciwko oligarchom; przyjmie ustawę implementującą zalecenia Komisji Weneckiej związane z mniejszościami narodowymi.

Pozostałe państwa

Według KE Unia powinna rozpocząć negocjacje akcesyjne również z Mołdawią, warunkowo - z Bośnią i Hercegowiną oraz przyznać status państwa kandydującego Gruzji.

"Komisja z zadowoleniem przyjmuje znaczące wysiłki reformatorskie podjęte przez Mołdawię od czasu posiedzenia Rady Europejskiej w czerwcu 2022 r., pomimo poważnych skutków, jakie w Mołdawii wywarła wojna Rosji z Ukrainą. Komisja uważa, że Mołdawia poczyniła znaczne postępy w zakresie dziewięciu kroków określonych w opinii z czerwca 2022 r. i podjęła dodatkowe środki w celu uzupełnienia i utrzymania tych osiągnięć"

–  czytamy w sprawozdaniu.

Komisja zarekomendowała podjęcie negocjacji akcesyjnych z Mołdawią, stawiając jednocześnie warunek, że Kiszyniów powinien kontynuować walkę z korupcją.

KE zaleciła też rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną "po osiągnięciu niezbędnego stopnia zgodności z kryteriami członkostwa".

Komisja uważa również, że w związku z "wysiłkami reformatorskimi podjętymi przez Gruzję zgodnie z konstytucją tego kraju, która przewiduje integrację z UE" należy temu krajowi przyznać status kraju kandydującego.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#Ukraina #Unia Europejska #umowa #Mołdawia #Gruzja #Bośnia i Hercegowina

mg