Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaapelował do państw UE o wstrzymanie prac nad pakietem mobilności do czasu zakończenia pandemii - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.
Chodzi o zestaw budzących kontrowersje przepisów dotyczących transportu drogowego. Adamczyk wystosował swój apel na środowej wideokonferencji unijnych ministrów transportu.
"Konieczne jest niedopuszczenie do wyjścia w życie przepisów, które zniszczą część firm transportowych i znacznie osłabią zdolność europejskiego transportu drogowego do stania się jakże potrzebną dźwignią wzrostu gospodarczego UE w nadchodzących latach"
- powiedział cytowany w komunikacie Adamczyk.
Ambasadorzy państw UE przyjęli na początku kwietnia w Brukseli pakiet mobilności. Polska i siedem innych krajów UE sprzeciwiło się ich przyjęciu, ale to nie wystarczyło, by zablokować wejście przepisów w życie.
Przepisy musi jednak jeszcze ostatecznie zatwierdzić Parlament Europejski. Jeśli wprowadzi do regulacji poprawki, ostatecznej zgody będzie musiała udzielić w kolejnym kroku Rada UE.
Regulacje zakładają m.in., że ciężarówki, które operują poza granicami kraju, w którym mieści się siedziba firmy, muszą obowiązkowo wracać okresowo do kraju, w którym mieści się główna siedziba przedsiębiorstwa. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej uważają, że przepisy mają charakter protekcjonistyczny.
W czwartkowym komunikacie napisano też, że podczas wideokonferencji ministrów transportu Adamczyk zaproponował utworzenie w ramach UE solidarnościowego funduszu na rzecz transportu drogowego, rekompensującego straty ponoszone przez branżę, szczególnie przewoźników pasażerskich.
Minister Adamczyk wskazał również na potrzebę wsparcia sektora transportu lotniczego, w tym polegającego na dostosowaniu obecnie stosowanych przepisów prawa UE do nowych realiów, aby zapewnić płynność finansową dla podmiotów tego rynku. Minister zaproponował także udzielenie wsparcia finansowego UE dla europejskich agencji żeglugi powietrznej oraz lotnisk.
Adamczyk zwrócił ponadto uwagę na konieczność zapewnienia wsparcia unijnego sektora kolejowego, szczególnie przewoźników wykonujących przewozy pasażerskie i dla zarządców infrastruktury kolejowej, których przychody zmniejszyły się znacząco z uwagi na ograniczenie ruchu pasażerskiego.