12 października 2023 r., na 3 dni przed wyborami w Polsce, planowane jest głosowanie Parlamentu Europejskiego nad Raportem o Zmianie Traktatów UE. - Jako koordynator w Komisji Konstytucyjnej PE z ramienia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów odmówiłem poparcia Raportu - poinformował Jacek Saryusz-Wolski.
- Parlament Europejski zawsze był jedną z głównych sił napędowych integracji europejskiej. (...) I zawsze będę wspierała tę Izbę - i wszystkich tych, którzy chcą zreformować UE, aby działała lepiej dla obywateli. I tak, oznacza to również zmianę Europejskiej Konwencji i Traktatu jeśli i gdzie jest to potrzebne - powiedziała dzisiaj podczas przemówienia o stanie UE przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.
Rzecznik polskiego rządu, Piotr Müller, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, stwierdził jasno, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zgodzi się na żadne zmiany traktatów europejskich, które przekazywałyby kolejne kompetencje krajów członkowskich na rzecz brukselskich biurokratów".
Zmianę traktatów eurokraci traktują jednak poważnie. Na Twitterze Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, poinformował, że dzisiaj Komisja Konstytucyjna Parlamentu Europejskiego "rozesłała do swoich członków, po roku prac, w których uczestniczyłem, uzgodnioną przez pięć frakcji lewicowo-liberalnych w PE, z wyjątkiem EKR, wersję Raportu o Zmianie Traktatów UE".
Dodał, że jako przedstawiciel EKR, odmówił poparcia Raportu, który proponuje łącznie blisko 270 zmian w Traktacie Unii Europejskiej oraz Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
- Planowane głosowanie Raportu ma odbyć się 12 października 2023 r., 3 dni przed wyborami w Polsce. Raport ma, zgodnie z art. 48 TUE, uruchomic procedurę zmiany Traktatów UE poprzez ewentualne zwołanie Konwentu i potem Konferencji Międzyrządowej ws. zmiany Traktatów UE
Jak wylicza, proponowane zmiany zakładają m.in. radykalną centralizację UE i przekształcenie jej de facto w "superpaństwo, umykające demokratycznej kontroli". Z tym wiązać ma się osłabienie kompetencji i znaczenia państw członkowskich. W propozycjach jest także eliminacja w 65 obszarach zasady jednomyślności w głosowaniach oraz "masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom Unii Europejskiej".
„@pisorgpl reaguje na słowa szefowej KE o możliwych zmianach traktatów UE
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) September 13, 2023
„Rząd się nie zgodzi” “
> dziś Komisja Konstytucyjna PE @EPInstitutional rozesłała
do swoich członków, po 1 roku prac w których uczestniczyłem, uzgodnioną przez 5 frakcji lewicowo-centrowych PE z…