- Musimy przetrwać, a przetrwanie dla Ukrainy oznacza podjęcie bardzo konkretnych decyzji. To jest bardzo ważne. Wszystko to, na co mamy umowy i kontrakty związane z pomocą, powinno dotrzeć na czas - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do pomysłu prezydenta Francji Emmanuela Macrona o ewentualnym wysłaniu zachodnich wojsk na Ukrainę.
Zełenski na konferencji prasowej w Tiranie, po obradach szczytu Ukraina-Europa Południowo-Wschodnia stwierdził, że w połowie marca spodziewa się Macrona w Kijowie i liczy, że wtedy francuski prezydent podzieli się z nim nowymi pomysłami na wzmocnienie Ukrainy.
Ukraiński prezydent podkreślił, że wcześniej odbył "dobre spotkanie z Macronem", podczas którego omawiano wiele inicjatyw, mających na celu wzmocnienie Ukrainy na polu bitwy. Dodał, że główną i podstawową inicjatywą jest wywiązanie się partnerów z dotychczasowych ustaleń w sprawie terminowych dostaw broni na Ukrainę.
"Musimy przetrwać, a przetrwanie dla Ukrainy oznacza podjęcie bardzo konkretnych decyzji. To jest bardzo ważne. Wszystko to, na co mamy umowy i kontrakty związane z pomocą, powinno dotrzeć na czas" - powiedział Zełenski.
W szczycie w stolicy Albanii uczestniczyli przywódcy kilku państw Europy Południowo-Wschodniej, w tym premier Chorwacji Andrej Plenković, prezydent Serbii Aleksandar Vucić, a także prezydent Kosowa Vjosa Osmani i premier Bośni Borjana Kristo.
Podczas rozmów Zełenski zaproponował połączenie zakładów produkcji obronnej tej części Europy i zorganizowanie Ukraińsko-Bałkańskiego Forum Przemysłu Obronnego w Kijowie lub w jednej ze stolic regionu. "Jesteśmy zainteresowani wspólną produkcją z Wami i wszystkimi naszymi partnerami" - powiedział.
"Każdy naród może osiągnąć sukces w obronności, jeśli różne narody współpracują, a ludzie są wystarczająco zmotywowani, aby zachować odporność. My proponujemy połączenie i wzmocnienie naszych doświadczeń" – podkreślił ukraiński przywódca.
Zełenski zwrócił także uwagę na znaczenie kontynuowania współpracy w regionie Morza Czarnego i Dunaju dla bezpieczeństwa żywnościowego. "Musimy w dalszym ciągu rozwijać nasze dobrosąsiedzkie stosunki w logistyce i infrastrukturze, w stosunkach handlowych i energetycznych, w polityce, w przeciwdziałaniu rosyjskiej dezinformacji i rosyjskim próbom destabilizacji naszych systemów politycznych. Wszystko, co czyni nas dobrymi partnerami, osłabia także Putina" - oświadczył.