Ukraińskie władze wypracowują metody przeciwdziałania kolejnym atakom rakietowym Rosji – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski po naradzie z dowództwem wojskowym. Z wizytą na Ukrainie przebywa obecnie szef OBWE. Był wstrząśnięty tym, co zobaczył.
"Omówiliśmy sytuację na linii frontu, oddzielnie przeanalizowaliśmy sytuację na Doniecczyźnie i południu. Wysłuchaliśmy informacji na temat możliwych działań agresora w najbliższym czasie” – napisał szef państwa na Telegramie. „Rozumiemy, że wróg będzie przygotowywał się do nowych ataków rakietowych, dlatego wypracowujemy maksymalnie efektywne metody przeciwdziałania” – zapewnił Zełenski.
Ostatni zmasowany atak rakietowy na Ukrainę Rosja przeprowadziła w sobotę. Według armii siły obrony powietrznej zneutralizowały znaczną większość pocisków wroga. Ostrzelane zostały największe miasta, m.in Kijów, Charków, Odessa i Dniepr.
W Dnieprze rosyjski pocisk przeciwokrętowy Ch-22 uderzył w wielopiętrowy blok mieszkalny, doszczętnie niszcząc jeden z pionów budynku. Zginęło co najmniej 40 osób, a 75 zostało rannych. Liczba ofiar może wzrosnąć, ponieważ 30 cywilów uważa się obecnie za zaginionych.
- Rosja może mieć setki pocisków Ch-22 - ocenił w poniedziałek rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform. Podkreślił ponownie, że tego typu pocisków ukraińska obrona powietrzna nie jest w stanie strącać.
Po sobotnich atakach prezydent Zełenski podkreślił, że Rosjanie uderzyli w obiekty cywilne.
- Rosyjskie ataki powodują ogromne cierpienie mieszkańców Ukrainy; nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takich działań Kremla
- napisał na Twitterze przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i szef dyplomacji Macedonii Północnej Bujar Osmani, który przebywa z wizytą na Ukrainie.
Minister odwiedził Borodziankę w obwodzie kijowskim - miejscowość zrujnowaną na początku rosyjskiej inwazji, w lutym i marcu ubiegłego roku. "Zniszczenia rozdzierają serce. (...) Moje myśli są z osobami, których życie zostało poważnie zaburzone. Naszym moralnym obowiązkiem jest pomoc mieszkańcom Ukrainy w odbudowie ich (lokalnych) społeczności. Musimy pracować na rzecz trwałego pokoju" - zadeklarował Osmani.
It is our moral duty to help the people of Ukraine rebuild their communities. We must work towards a lasting peace. #OSCE2023 #ItsAboutPeople pic.twitter.com/vOf3tEWctY
— Bujar Osmani (@Bujar_O) January 16, 2023