Rosyjski resort obrony intensyfikuje działania związane z rekrutowaniem rosyjskich więźniów do walki na Ukrainie. W samym kwietniu do rosyjskiego wojska zaciągnięto prawdopodobnie do 10 tys. skazańców - wynika a analizy brytyjskiego ministerstwa obrony.
Jak przypominano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, od lata 2022 roku więźniowie byli kluczową pulą rekrutów dla operacji prowadzonych na Ukrainie przez prywatną firmę wojskową Grupa Wagnera, która jednak z dużym prawdopodobieństwem utraciła dostęp do rosyjskiego systemu penitencjarnego w lutym tego roku, gdy eskalował jej publiczny spór z ministerstwem obrony.
"Prowadzona przez ministerstwo obrony kampania rekrutacji więźniów jest częścią szerszych, intensywnych działań rosyjskiego wojska, mających na celu zwiększenie jego liczebności, przy jednoczesnej próbie uniknięcia wprowadzenia nowej obowiązkowej mobilizacji, która byłaby bardzo niepopularna wśród rosyjskiej opinii publicznej"
Zaległości płacowe w "administracjach wojskowo-cywilnych" na podbitych przez Rosję terenach obwodu zaporoskiego sięgają od jednego do dwóch i pół miesiąca. Okupacyjne władze z nadania Kremla utrzymują, że dzieje się tak z powodu "trudności o charakterze biurokratycznym".
"Jak jednak dowiedzieliśmy się od naszych informatorów, jest to celowe blokowanie wypłat przez Moskwę"
– czytamy na łamach rządowego serwisu.