W rocznicę wyzwolenia Buczy, biuro prokuratora generalnego Ukrainy przekazało, że w trakcie trwającej 33 dni okupacji, Rosjanie popełnili w powiecie buczańskim ponad 9 tysięcy zbrodni wojennych... Przez lekko ponad miesiąc, wojska rosyjskie zabiły ponad 1400 cywilów, w tym 37 dzieci.
„Rok temu Siły Obrony Ukrainy wyzwoliły Buczę. Wtedy po raz pierwszy zobaczyliśmy dowody bezprecedensowej skali okrucieństw wroga”
„W ciągu 33 dni okupacji w rejonie (powiecie) buczańskim dokonano ponad 9000 zbrodni wojennych. To ponad 270 zbrodni dziennie. Zabitych zostało ponad 1400 mieszkańców, wielu z nich zakatowano. Wśród zabitych jest 37 dzieci. Kolejnych 52 dzieci zostało rannych”
Prokurator przekazał, że ok. stu rosyjskich wojskowych zostało poinformowanych o statusie podejrzanego. Do sądu skierowano już akty oskarżenia wobec 35 osób.
Wśród nich jest rosyjski generał, który dowodził Centralnym Okręgiem Wojskowym Rosji i „bezpośrednio kierował okupacją obwodów sumskiego, kijowskiego i czernihowskiego”.
Na 12 lat więzienia skazano dwóch rosyjskich wojskowych za zniewolenie cywilów i szabrownictwo. Kostin nie powiadomił, czy wyroki zapadły zaocznie.
„Jestem przekonany, że te zbrodnie nie były przypadkowe. To część zaplanowanej strategii Rosji, mającej na celu zniszczenie Ukrainy jako państwa i Ukraińców jako narodu”
Przed inwazją Rosji na pełną skalę ok. 40-tysięczna Bucza była miastem z nowoczesnymi centrami handlowym, czystymi ulicami, pięknym parkiem i nowymi budynkami, w których osiedlali się pracujący w Kijowie młodzi ludzie.
Rosjanie wkroczyli do niej na początku marca ubiegłego roku. Skala i okrucieństwo zbrodni dokonanych w Buczy i ujawnionych po wyzwoleniu jej przez wojska ukraińskie wstrząsnęły światem. Udokumentowano setki ofiar, zamordowanych przez rosyjskie oddziały, które wycofywały się na początku kwietnia 2022 roku po nieudanej próbie zdobycia ukraińskiej stolicy. Odkryto masowe groby i ciała cywilów pozostawione na ulicach i w piwnicach, wiele z ranami postrzałowymi głowy, niektóre ze związanymi rękami.
W Buczy znaleziono ponad 450 ciał cywilów; ponad 250 zostało zabitych kulami lub odłamkami pocisków, a wielu innych zmarło m.in. z wycieńczenia i braku lekarstw. W sąsiadującym z Buczą Irpieniu w podobny sposób zginęło około 300 cywilów. Zmarłych chowano m.in. na podwórkach i w parkach.