Mariupol, miasto na południowym wschodzie Ukrainy, niemal od początku wojny okupowane przez Rosjan, spotkało się z kolejnym aktem niszczycielstwa Kremla. Okupanci zdemontowali pomnik ofiar Wielkiego Głodu, który był dla miasta niezwykle sentymentalnym obiektem. Informację o tym czynie przekazał lojalny wobec Kijów doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
"Okupanci w Mariupolu zdemontowali pomnik Ofiar Wielkiego Głodu, który znajdował się nieopodal Teatru Dramatycznego. Rosjanie kontynuują niszczenie wszystkiego, co związane jest z Ukrainą, naszą kulturą, historią i dziedzictwem"
- napisał w Telegramie Andriuszczenko.
Nagranie, na którym widać jak przebiegał proces demontażu pomnika, udostępniła na Twitterze agencja Nexta.
😡 The collaborators destroyed the monument to the victims of the Holodomor in #Mariupol and happily reported about it.
— NEXTA (@nexta_tv) October 19, 2022
They argue that #Ukraine did not suffer from the #Holodomor, and therefore a monument to the victims is completely unnecessary. pic.twitter.com/At46x6Jq23
Ukraińcy określają Wielki Głód jako Hołodomor. W czasach komunizmu Ukrainę dotknęły trzy fale głodu: na początku lat 20., potem w latach 30. i w latach 1946-1947. Najtragiczniejszy w skutkach był Wielki Głód z lat 1932-1933, w którego najgorszym okresie umierało dziennie do 25 tys. ludzi.
Wielki Głód nastąpił w jednym z najżyźniejszych krajów Europy w czasie pokoju, gdy ZSRR eksportował ogromne ilości zboża. Na Ukrainie zboże, a następnie cała żywność, były konfiskowane przez władze.
W 1932 roku w ZSRR wprowadzono prawo o ochronie własności państwowej, które pozwalało na rozstrzelanie człowieka za zabranie jednego kłosa z należącego do kołchozu pola. Obowiązywał także dekret o całkowitej blokadzie wsi z powodu rzekomego sabotowania obowiązkowych dostaw zbóż. W ocenie historyków głód wywołano sztucznie, by złamać opór chłopstwa wobec kolektywizacji. Na Ukrainie opór ten był największy. Szacuje się, że w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie zmarło co najmniej 3,5 mln ludzi. Wśród ofiar byli też Polacy.
Polska w 2006 roku uznała Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo.