Rosja zmusza mieszkańców zaanektowanego Krymu do służby wojskowej w swojej armii, co jest przestępstwem wojennym – oświadczyła dzisiaj prokurator działającej na Ukrainie Prokuratury Autonomicznej Republiki Krymu Jełyzaweta Dzyhora.
Na konferencji prasowej w Kijowie Dzyhora powiedziała, że Ukraina przekazała informacje w tej sprawie Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu (MTK) w Hadze.
Mamy do czynienia z faktem popełnienia przestępstwa wojennego. Zawiadomienie do MTK, złożone przez prokuraturę Autonomicznej Republiki Krymu, zawiera szereg faktów i dokumentów, które potwierdzają przestępstwo
– powiedziała prokurator.
Ołeksandr Sedow z Krymskiej Grupy Praw Człowieka twierdzi, że w Rosji zapadły już 33 wyroki sądowe wobec mieszkańców Krymu, którzy uchylają się od służby w rosyjskiej armii. Trzy rozprawy sądowe są w toku.
Eskender Barijew, członek samorządu Tatarów krymskich, Medżlisu, poradził mieszkańcom Krymu w wieku poborowym, by rejestrowali się w wojskowych komendach uzupełnień na Ukrainie. Jak wyjaśnił, są oni zwolnieni z obowiązku zasadniczej służby wojskowej w ukraińskiej armii, a fakt takiej rejestracji nie pozwoli na powoływanie ich do wojska przez rosyjskie władze na Krymie.
Rosja zaanektowała należący do Ukrainy Krym w marcu 2014 roku w następstwie interwencji wojskowej oraz po referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznają za nielegalne.