Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

"Ostatni świadkowie" zaprezentowani w Wilnie. Wystawa dokumentuje polskich bohaterów II wojny światowej

„Ostatni świadkowie. Portrety bohaterów II wojny światowej” – wystawa zdjęć pod takim tytułem została otwarta w środę w Wilnie. Prezentuje ona 20 portretów polskich żołnierzy mieszkających na Litwie, Białorusi i w Polsce oraz ich wspomnienia.

Zdjęcie z profilu autora wystawy
Zdjęcie z profilu autora wystawy
https://www.facebook.com/bartholomeus87

Moim celem było utrwalenie momentu, kiedy świadkowie tamtych wydarzeń mogą jeszcze opowiedzieć to, czego doświadczyli

– powiedział Bartosz Frątczak, autor wystawy.

Większość bohaterów wystawy to osoby mieszkające na stałe w Polsce, na Wileńszczyźnie i na Białorusi.

Niestety, nie udało mi się dotrzeć do kombatantów na Łotwie. Po prostu zbyt późno zacząłem ich szukać

– mówi Frątczak i podkreśla: „chyba właśnie to, że jest to ostatnia chwila, by sportretować to odchodzące pokolenie, mobilizowało mnie do pracy”.

Portrety weteranów zostały połączone z kodami QR, które odsyłają do internetowej wersji wystawy i dają możliwość wysłuchania słów bohatera widocznego na zdjęciu. Niektóre nagrania są fragmentami rozmów autora z bohaterami zdjęć, inne pochodzą z materiałów archiwalnych i z portalu Wilnoteka.lt.

To nie jest typowa wystawa. Jest to wystawa fotograficzna, połączona z lekcją historii

– podkreślił Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, która jest współorganizatorem projektu ze środków Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami na granicą.

Takie spotkanie z rzeczywistymi uczestnikami walk o niepodległość, a potem walk przeciwko komunistom, walk o odzyskanie przynajmniej częściowej swobody, z bohaterami, którzy wciąż żyją, mogą zainspirować młode pokolenia do innego podejścia do własnego dziedzictwa kultury, języka i historii

 – uważa Falkowski.

Wystawa Bartosza Frątczaka ma swoją premierę w Wilnie, ale planowane są jej pokazy w Polsce, na Łotwie i Białorusi. Wileńska edycja została objęta patronatem honorowym Jana Józefa Kasprzyka, Szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także dr. Jarosława Szarka, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Bartosz Frątczak urodzony w Stargardzie obecnie mieszka w Wilnie. Studiował filozofię, teologię oraz pedagogikę, a pracuje na styku fotografii, dziennikarstwa i bibliotekarstwa. Frątczak jest autorem wystaw indywidualnych: „Nie-istnienie” poświęconej historii i kulturze żydowskiej, „Miasto. Sto razy Folk” o kulturze i tradycji tańca oraz pozycji folkloru w XXI wielu, a także wystawy zbiorowej „Twarze różnorodności” o równouprawnieniu i różnorodności kulturowej. Jest także autorem zdjęć do książki „Tak teraz postępują uczciwi ludzie. Polacy z Wileńszczyzny ratujący Żydów”, wydanej w 2019 roku przez Instytut Polski w Wilnie.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#polscy bohaterowie #Wilno #II wojna światowa #kombatanci #bohaterowie wojenni #Litwa

redakcja