Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Opozycyjne prawybory na Białorusi. Wystartuje sześciu kandydatów na prezydenta

Sześcioro przedstawicieli białoruskiej opozycji zgłosiło się do udziału w prawyborach opozycyjnego kandydata na prezydenta. Środowiska opozycyjne wobec władzy liczą, że wspólny kandydat będzie bardziej rozpoznawalny dla społeczeństwa.

pixabay.com

Sztab organizacyjny prawyborów otrzymał zgłoszenia od sześciu osób. Są to:

  • lider Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (AHP) Mikałaj Kazłou,
  • lider Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji (BChD) Paweł Siewiaryniec,
  • przewodniczący Ruchu o Wolność Juraś Hubarewicz,
  • wiceszef Białoruskiego Frontu Narodowego Alaksiej Janukiewicz,
  • Wolha Kawalkawa z BChD
  • i Hanna Kanapacka, była opozycyjna deputowana do parlamentu białoruskiego, która w ubiegłym roku została usunięta z partii AHP.

Ostateczna lista uczestników opozycyjnych prawyborów, po przeprowadzeniu niezbędnej weryfikacji dokumentów, zostanie ogłoszona 4 marca.

Rejestracja to początek procedury prawyborów. Głosowanie będzie się odbywać w różnych formach m.in. podczas zgromadzeń lokalnych struktur opozycyjnych (marzec-maj), podczas Kongresu Sił Demokratycznych (w maju) i na specjalnie utworzonej stronie internetowej (od 4 marca do 30 kwietnia).

Przeprowadzenie prawyborów w celu wyłonienia wspólnego opozycyjnego kandydata na prezydenta Białorusi partie opozycyjne ogłosiły pod koniec stycznia. Potencjalny kandydat może w sumie w tym procesie uzyskać 100 punktów poparcia – 10 od partii, 30 podczas głosowania internetowego, 30 w głosowaniu w regionach i 30 podczas kongresu demokratów.

Uczestniczyć w prawyborach może kandydat wystawiony przez zarejestrowaną partię lub osoba, która zbierze 200 podpisów. Każdy z uczestników prawyborów musi opłacić składkę o równowartości 500 euro na koszty organizacyjne.

Wymogi wobec kandydatów przewidują m.in. żądanie wyjścia Białorusi z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), z Państwa Związkowego, poparcie usunięcia z terytorium kraju rosyjskich baz wojskowych. Ponadto kandydat powinien popierać rozwój języka i kultury białoruskiej, dobrosąsiedzkie i równoprawne relacje z UE, USA, Rosją i innymi państwami, sprzeciwiać się próbom wtrącania się innych państw w sprawy wewnętrzne Białorusi.

Wybory prezydenckie na Białorusi powinny odbyć się nie później niż 30 sierpnia 2020 r.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Białoruś #opozycja białoruska #Wybory na Białorusi #Aleksandr Łukaszenka

redakcja