Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Niemieccy żołnierze przeciwni wspieraniu Ukrainy. Tłumaczą to... "kanibalizacją" swojej armii

Pomimo tego, że niemieccy eksperci są świadomi, że Ukraina czyni postępy dzięki broni z Zachodu, rząd RFN wciąż nie dostarcza jej kluczowego sprzętu. Głos w sprawie wsparcia dla walczącego narodu zabrał też przewodniczący Związku Żołnierzy Niemieckich (Bundeswehrverband). Andre Wuestner stwierdził, że "rozumie pragnienie ciężkiej broni", jednak jest przeciwny "kanibalizacji" niemieckiej armii.

Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

"Aż za dobrze rozumiemy pragnienie Ukrainy dotyczące ciężkiej broni. Możemy sobie wyobrazić np. oddanie bojowych wozów piechoty z zapasów przemysłu" - powiedział Wuestner, którego w sobotę cytuje niemiecka agencja DPA.

"To, co jednak z naszego punktu widzenia jako stowarzyszenia zawodowego nie jest możliwe, to przekazanie broni i amunicji Bundeswehry. Każda pojedyncza dostawa prowadzi do osłabienia Bundeswehry"

- oświadczył Wuestner, który przewodzi zrzeszeniem mającym 200 tys. członków i dodał: "wielu w Bundeswehrze obawia się, że ta polityka dalszej kanibalizacji naszych wojsk będzie miała negatywne skutki".

Wuestner zażądał wstrzymania dalszego transferu z zapasów Bundeswehry i natychmiastowego zamówienia uzupełnień na miejsce dotychczas przekazanych systemów.

Wojna a niemiecka polityka

Ukraina nalega na dalsze dostawy broni z Niemiec, w tym czołgów bojowych. Dotychczas kanclerz Olaf Scholz (SPD) odrzucał jednak takie rozwiązanie. Także koalicjanci, Zieloni i FDP, wywierają na SPD presję w tej sprawie - przypomina DPA.

Ekspertka FDP ds. obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann w wywiadzie opublikowanym w sobotę w gazecie "Mannheimer Morgen" powiedziała: "To, co Ukraina osiągnęła do tej pory w aspekcie strategiczno-wojskowym, były możliwe tylko dlatego, że została zaopatrzona w odpowiednią broń z Zachodu."

Według ekspertki teraz konieczne jest dostarczenie dalszego uzbrojenia m.in. bojowych wozów piechoty typu Marder, "który armia ukraińska mogłaby wykorzystać do przemieszczania się i dokładnego atakowania rosyjskich pozycji".

Na wzmiankę, że kanclerz najwyraźniej widzi sprawy inaczej, Strack-Zimmermann odpowiedziała: "Co nas wszystkich zastanawia".

W czwartek niemiecka minister obrony Christine Lambrecht (SPD) poinformowała, że Niemcy dostarczą Ukrainie kolejne dwie wyrzutnie rakietowe Mars, 50 pojazdów opancerzonych Dingo i 200 pocisków do wyrzutni rakietowych.

Lambrecht nie zapowiedziała dostarczenia czołgów bojowych.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Niemcy #niemieckie wsparcie dla Ukrainy #Ukraina #wojna na Ukrainie