Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Minister Kwiatkowski o polskiej szkole na Białorusi

Sytuacja mniejszości polskiej na Białorusi, działalność polskiej szkoły, a także perspektywy zwiększenia liczby dzieci uczących się w tej placówce były tematem rozmów ministra Adama Kwiatkowskiego podczas wizyty w Wołkowysku w obwodzie grodzieńskim.

Telewizja Republika

Kwiatkowski, który jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialnym za kontakty z Polonią i Polakami za granicą, przebywał z dwudniową wizytą na Grodzieńszczyźnie na zaproszenie Związku Polaków na Białorusi (ZPB).

W Wołkowysku minister spotkał się dziś z przedstawicielami terenowych oddziałów nieuznawanego przez Mińsk ZPB, dyrektorką szkoły polskiej i przedstawicielami lokalnych władz.

Tematem rozmów z aktywistami ZPB była sytuacja mniejszości polskiej, warunki działania organizacji, a zwłaszcza niepokojące Polaków sprawy polskiego szkolnictwa na Grodzieńszczyźnie, w tym liczebności klas pierwszych w polskich szkołach w Grodnie i Wołkowysku w nadchodzącym roku szkolnym.

Zależy nam, by wszystkie chętne dzieci mogły się uczyć w tej szkole, która jest właściwie przystosowana do nauki w języku polskim

– mówił Kwiatkowski podczas wizyty w polskiej szkole w Wołkowysku.

Dyrektorka placówki Halina Bułaj poinformowała, że w tym roku szkoła ma przyjąć 18 pierwszoklasistów, gdyż taką decyzję podjęły lokalne władze.

Na chwilę obecną mam rozporządzenie władz o przyjęciu 18 dzieci

– poinformowała. Jak powiedziała, chętnych jest więcej, choć dokładnej liczby nie da się określić.

Na zebraniu dla chętnych rodziców, które odbyło się 26 maja, były 23 osoby

– wskazała.

Obecny na spotkaniu mer Wołkowyska Michaił Sićko mówił, że przyjęcie w tym roku większej liczby osób jest niemożliwe z powodów technicznych.

Szkoła musi przestrzegać przepisów sanitarnych i bezpieczeństwa, a budynek jest przewidziany na 190 dzieci. Obecnie w szkole uczy się 287 dzieci 

– mówił Sićko. Ocenił, że nie jest możliwe wprowadzenie w szkole systemu zmianowego.

Minister Kwiatkowski i konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek podkreślali, że Polsce zależy, by władze miasta i szkoły podjęły działania na rzecz zwiększenia liczby uczniów w klasie pierwszej.

Tak, by wszyscy chętni do nauki w polskiej szkole mieli zapewnioną możliwość korzystania z niej

– powiedział Kwiatkowski.

Delegacja kierowana przez Adama Kwiatkowskiego odwiedziła również cmentarz wojskowy w Wołkowysku, gdzie spoczywają żołnierze polscy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919-1920. Znajduje się tam także krzyż upamiętniający poległych uczestników powstania styczniowego i grób powstańca Feliksa Berbeckiego, zmarłego w 1929 roku.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Białoruś #szkolnictwo #mniejszość polska #Adam Kwiatkowski

redakcja