Dowództwa operacyjne Południe armii Ukrainy ostrzega przed możliwymi rosyjskimi atakami rakietowymi na dużą skalę. Na Morzu Czarnym jest obecnie sześć okrętów rosyjskich, które mogą dysponować 44 pociskami manewrującymi typu Kalibr. To właśnie ta broń używana była dotąd do ataków na cywilne cele na ukrainie.
Rosyjskie pociski Kalibr miały być odpowiedzią na słynne amerykańskie rakiety Tomahawk.
Sam pocisk ma zasięg (w wariancie eksportowym) do 300 km, a wersje przeznaczone dla rosyjskiej armii mają zasięg do 2500km. Obecnie opracowywana jest też wersja mająca zasięg 4500km. Pocisk leci do celu z prędkością poddźwiękową, jednak w końcowej fazie lotu przyspiesza do trzykrotnej prędkości dźwięku. Z jednej strony ma to utrudnić zestrzelenie rakiety, z drugiej ma zwiększyć energię wyzwoloną przy uderzeniu. Według amerykańskich ekspertów pocisk jest cztery razy szybszy i dwukrotnie cięższy od amerykańskiego Tomahawka. I tak jak amerykańskie rakiety potrafi manewrować w trakcie lotu, lecieć nad niskim terenem i da się nią sterować w czasie rzeczywistym.
Fakt, że okręty zajęły na morzu pozycje bojowe, ich wyposażenie i taka liczba mogą świadczyć o kontynuowaniu ataków rakietowych.
- powiedziała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe armii Ukrainy Natalia Humeniuk.
Zaznaczyła, że maksymalna salwa, jaką jest w stanie oddać sześć okrętów rakietowych wymaga właśnie 44 pocisków.
Rzeczniczka powiedziała, że w zmasowanym ataku przeciwko Ukrainie 14 stycznia okręty wykorzystały część pocisków, a później do miejsca ich stacjonowania przybyła jednostka zaopatrzenia. Humeniuk mówiła w poniedziałek, że 14 stycznia Rosjanie mieli na Morzu Czarnym okręty z 36 pociskami i użyli w ataku prawie połowę z nich.
Największa dotąd grupa okrętów rosyjskich, jaką obserwowano na Morzu Czarnym podczas wojny, dysponowała 48 pociskami rakietowymi, tak więc obecna przypuszczalna liczba 44 pocisków zbliża się do rekordowego wskaźnika.
- oceniła Humeniuk.