Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Rosjanin chciał szpiegować Międzynarodowy Trybunał Karny. Ten sam, który ściga Putina

Deportowany w kwietniu ubiegłego roku z Holandii i aresztowany później w Brazylii rosyjski agent GRU Siergiej Czerkasow, który chciał szpiegować Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, został oskarżony przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Warto podkreślić, że ten sam Trybunał ściga listem gończym... Władimira Putina.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

W czerwcu ubiegłego roku holenderski wywiad (AIVD) ujawnił, że zapobiegł zatrudnieniu w Międzynarodowym Trybunale Karnym szpiega rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Podający się za Brazylijczyka Siergiej Czerkasow został deportowany zaraz po przylocie z Brazylii.

Mężczyzna podający się za Viktora Mullera Ferreirę w kwietniu 2022 r. przyleciał z Sao Paulo na lotnisko w Amsterdamie. Na miejscu został aresztowany przez holenderskie służby

– informował AIVD w komunikacie.

Udając cudzoziemca, miał uzyskać dostęp do informacji niedostępnych dla Rosjan” – podał AIVD. Holenderski wywiad ocenia, że zagrożenie ze strony oficera wywiadu było „bardzo duże”. Wskazuje, że szpieg w MTK może mieć wielką wartość dla rosyjskich służb wywiadowczych, zwłaszcza że sąd ten bada obecnie sprawę zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie.

Z informacji brazylijskich mediów wynika, iż Czerkasow został aresztowany w Brazylii pod zarzutem podszywania się pod inne osoby. Natomiast portal NOS poinformował, iż w piątek Rosjanin został oskarżony przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu kradzież tożsamości, a także szpiegowanie na rzecz Rosji podczas jego pobytu w USA.

Putin ścigany listem gończym przez MTK

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał niedawno nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Jak stwierdził MTK przestępstwa, o które są podejrzani Putin, a także rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa, były popełniane co najmniej od 24 lutego 2022 r. i stanowią naruszenie mówiącego o zbrodniach wojennych artykułu 8. Statutu Rzymskiego - międzynarodowego aktu prawnego ustanawiającego MTK. Putin jest ponadto podejrzany o niewłaściwe sprawowanie nadzoru nad swoimi cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy dopuścili się tych przestępstw lub pozwolili na to, by je popełniono.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Władimir Putin #MTK #Międzynarodowy Trybunał Karny

mk