10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Kinżały niewykrywalne dla obrony przeciwlotniczej? Bzdura! „dosyć już wiary w mity i przechwałki Kremla”

Dosyć już wiary w mity i przechwałki Kremla; czas z tym wszystkim skończyć. Ale potrzebujemy do tego amunicji, rakiet dalekiego zasięgu i samolotów - ocenił na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując zestrzelenie przez ukraińskie wojska sześciu kolejnych rosyjskich ponaddźwiękowych pocisków manewrujących Kinżał.

Podolak o Rosji: Państwo-fejk z mnóstwem niepotrzebnych (nikomu) zmobilizowanych rezerwistów i fikcyjną bronią hipersoniczną.
Podolak o Rosji: Państwo-fejk z mnóstwem niepotrzebnych (nikomu) zmobilizowanych rezerwistów i fikcyjną bronią hipersoniczną.
By U.S. Department of Defense Current Photos - 130226-F-FD742-102, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51081190
Państwo-fejk z mnóstwem niepotrzebnych (nikomu) zmobilizowanych rezerwistów i fikcyjną bronią hipersoniczną.

– dodał Podolak, odnosząc się do Rosji.

Pierwszy pocisk Kinżał strącono 4 maja nad obwodem kijowskim przy pomocy amerykańskich systemów przeciwrakietowych Patriot. Zestrzelenie potwierdziły ukraińskie siły powietrzne oraz rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder.

Rosyjska propaganda przedstawiała Kinżały jako rakiety, których nie da się przechwycić. Miały być pierwszymi pociskami ponaddźwiękowymi nie posiadającymi odpowiedników na całym świecie. Prawda jest jednak taka, że te pociski są ponaddźwiękowe tylko ze względu na swoją prędkość. Kinżał nie spełnia pozostałych kryteriów broni hipersonicznej.

– wyjaśniał wówczas ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko, podkreślając, że zestrzelenie Kinżała jest "ogromnym ciosem w wizerunek Rosji"..

We wtorek w godzinach porannych naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny powiadomił, że ubiegłej nocy ukraińskie siły obrony powietrznej zniszczyły 18 rosyjskich pocisków różnego typu, w tym sześć Kinżałów.

Ponaddźwiękowe rakiety manewrujące Kinżał, zdolne do przenoszenia głowic jądrowych lub konwencjonalnych, obejmują swoim zasięgiem, określanym na 1,5-2 tys. km, całą Ukrainę. Poruszają się z prędkością kilka razy większą niż prędkość dźwięku (mogą osiągnąć 10 machów, czyli ponad 12 tys. km na godzinę). Uważane są za trudne do wykrycia przez systemy obrony przeciwrakietowej.

Pociski Kinżał były wielokrotnie wykorzystywane przez siły rosyjskie w wojnie przeciwko Ukrainie. Pierwsze znane bojowe użycie tej broni miało miejsce 19 marca 2022 roku, kiedy Rosja wystrzeliła rakietę w kierunku składu amunicji w południowo-zachodniej części napadniętego kraju.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#Rosja #Ukraina #wojna