Niemiecki dziennik „Wiesbadener Kurier” opisał szokujące sceny, do których doszło podczas projekcji filmu fabularnego na temat konferencji w Wannsee w niemieckim Wiesbaden. Wiwatem i gromkimi brawami nagrodzono ostatni kadr, ukazujący liczbę Żydów zamordowanych w czasie Trzeciej Rzeszy. Sprawa trafiła do prokuratury.
30 stycznia grupa 60 uczniów szkoły zawodowej imienia Friedricha-Eberta udała się na pokaz filmu fabularnego o konferencji w Wannsee. Jest to film niemieckiej produkcji z 2022 roku, powstały z okazji 80. rocznicy konferencji o tym samym tytule, która odbyła się 20 stycznia 1942 roku. Jak przypominamy, to właśnie podczas niej, czołowi narodowi socjaliści zaplanowali przemysłową zagładę milionów europejskich Żydów. Fabuła filmu w całości opiera się na protokole z konferencji.
Gdy film dobiegł końca, analogicznie na ekranie, w napisach końcowych, pojawiła się informacja o zamordowania sześciu milionów Żydów przez Niemców. Wtedy - część uczniów wstała i... klaskała. Wywołało to natychmiastową reakcję nauczycieli. W konsekwencji - uczniowie, którzy klaskali - zostali zawieszeni na dwa tygodnie. Sprawa trafiła również do prokuratury... Zarzut podżegania do nienawiści został - póki co - postawiony sześciu nieletnim uczniom. I tu ciekawostka - pięciu z nich ma tzw. „tło migracyjne”, czyli są muzułmanami. W ramach dodatkowego zadośćuczynienia, grupa ma m.in. złożyć przeprosiny w miejscowej gminie żydowskiej.
Wydarzenia te wywołały też reakcję minister edukacji Armin Schwarz.
"To jest nie do przyjęcia i nas głęboko przeraziło"
— mówił podczas rozmowy z gazetą „Die Welt”.
I dodał: "wyciągniemy z tego konsekwencje. Antysemityzm i agresja wobec Żydów są niezgodne z naszymi wartościami".
Mimo, że incydent miał miejsce 30 stycznia, to dopiero teraz obiegł on media. I co ciekawe, a zarazem niepokojące - od czasu ataku Hamasu na Izrael w październiku 2023 r. Federalna Policja Kryminalna (BKA) odnotowała ponad 1100 przestępstw o charakterze antysemickim. Świadczy to o gwałtownym wzroście w porównaniu z poprzednimi kwartałami tego samego roku. Do 21 grudnia 2023 r. odnotowano w sumie 2807 antysemickich incydentów w Niemczech.
O wielu takich przypadkach pisaliśmy na portalu Niezalezna.pl:
W konsekwencji rosnącego antysemityzmu, ambasador Izraela Ron Prosor wezwał niemieckie władze do podjęcia działań.
"To, że Żydzi boją się wychodzić na ulice z jarmułką lub rozmawiać przez telefony komórkowe po hebrajsku, to po prostu nie do przyjęcia"
—mówił agencji prasowej dpa.
I jak wskazał - "Żydzi boją się przyprowadzać swoje dzieci do szkoły, jeśli szkoła nie jest chroniona. To nie jest normalne".