Region Trójmorza to 112 mln mieszkańców, 11 proc. PKB całej UE i 25 proc. jej powierzchni. Stanowi on ogromny potencjał gospodarczy, a także polityczny. Jednym z celów projektu jest rozwój infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej. - Przykładem tego jak powinna rozwijać się Unia Europejska jest Inicjatywa Trójmorza - ocenił dzisiaj szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski w Krasiczynie (Podkarpackie) podczas konferencji "Europa Karpat".
Szczerski uczestniczył w panelu "Jakiej Europy chcemy? Jak zreformować Unię?".
"Przykładem tego jak powinna rozwijać się Unia Europejska jest Inicjatywa Trójmorza. Ona się rozwija w takim modelu, jakim był pierwotnie model integracji europejskiej"
– mówił szef gabinetu prezydenta. Podkreślił, że oznacza to "wspólny interes państw, które szanują się nawzajem".
"[Państwa-red.] zachowują swoją odrębność, ale jednak pracują razem nad wspólnymi działaniami, rozwijają się dynamicznie, powołują konkretne projekty infrastrukturalne, transportowe, energetyczne. A potem do tego dobudowują w sposób naturalny instytucje ekonomiczne, takie jak Fundusz Trójmorza, jak wspólny indeks giełdowy"
– powiedział Szczerski.
Jakiej Europy chcemy? Jak zreformować Unię??? - to tytuł pierwszego panelu Konferencji w #Krasiczyn. Dyskusję moderuje prof. @ZdzKrasnodebski.
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) February 22, 2020
Uczestnicy: prof. @KSzczerski, Georgy Schopflin??, prof. David Engels?? oraz Jonathan Price z Uniwersytetu Oxfordzkiego.#EuropaKarpat pic.twitter.com/mThoJqpjj0
Jego zdaniem, 12 krajów Inicjatywy Trójmorza "tworzą dynamiczną wspólnotę w części Unii Europejskiej". Jak dodał, te kraje pokazują, że w projekcie Europy, która przeżywa kryzys, jest miejsce na nowe pomysły. "Takie, które pokazują jak można w przyszłości rozwijać integrację europejską - właśnie poprzez takie konkretne modele współpracy, które są zbudowane na realnym wspólnym interesie państw" - zaznaczył szef gabinetu prezydenta RP.
Inicjatywę Trójmorza nazwał "dynamiczną wspólnotą aspiracji".
"Jesteśmy wspólnotą, mamy dynamikę gospodarczą. Mamy także aspiracje do tego, żeby się rozwijać"
– podkreślił Szczerski.
Inicjatywę Trójmorza tworzą trzy kraje bałtyckie - Litwa, Łotwa, Estonia, cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej - Polska, Słowacja, Czechy i Węgry oraz Słowenia, Chorwacja, Rumunia, Bułgaria i Austria.