„Jednak fakt, że coraz więcej osób ze wschodnich Niemiec opowiada się za ostrożnym postępowaniem wobec Rosji, niekoniecznie musi być odczytywany jako aprobata dla kursu prezydenta Rosji Władimira Putina, który w lutym 2022 roku rozpoczął agresywną wojnę przeciwko Ukrainie”
– podkreśla portal.
Dużą rolę odgrywają również w Niemczech obawy wobec Rosji. W całym kraju 63 proc. uprawnionych do głosowania postrzega Rosję jako zagrożenie dla Niemiec, przy czym znacznie więcej takich osób jest na terenach byłej NRD.
Ma to związek z historią?
Jak przypomniał „Koelnische Rundschau”, Związek Sowiecki odgrywał dużą rolę formacyjną dla NRD. Niemiecka Republika Demokratyczna, będąca częścią bloku wschodniego, przez dziesięciolecia była gospodarczo, politycznie i kulturowo zależna od swojego „starszego brata”.
Według reprezentatywnego sondażu ośrodka YouGov prawie co druga osoba na wschodzie Niemiec jest zdania, że ustrój polityczny w NRD miał więcej zalet dla życia zawodowego jej obywateli w porównaniu z dzisiejszą RFN. Odsetek osób, które są przeciwnego zdania, jest znacząco niższy.