Szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie dobiegł końca. Mimo rangi wydarzenia i medialnego zainteresowania wokół, blisko 200 delegatów z całego świata nie zdołało wypracować porozumienia dot. „handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla”. Puentą wydarzenia była „pilna potrzeba” przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Oliwy do ognia postanowiła dolać Greta Thunberg. „Nigdy się nie poddamy” – grzmi nastolatka na Twitterze.
Uczestnicy szczytu w Madrycie, pracowali nad porozumieniem dotyczącym wdrażania w życie postanowień paryskich z 2015 roku. Ponieważ zdecydowaną większość tych reguł ustalono rok temu na COP24, teraz pozostało już „tylko” opracowanie mechanizmu funkcjonowania artykułu 6 porozumienia z 2015 roku, czyli systemu „handlu emisjami”.
Według cytowanej przez agencję AFP Catherine Abreu z Climate Action Network ostateczny tekst oświadczenia szczytu skutecznie wzywa do „pilnych działań” w celu zmniejszenia luki między zobowiązaniami a celami porozumienia paryskiego, aby ograniczyć globalne ocieplenie do +2 st. C, a nawet +1,5 st. C, "ale język końcowego oświadczenia jest krzywy, a wynik mierny".
Dodała, że w wyniku braku porozumienia wszystkie kraje będą musiały opracować nowe koncepcje klimatyczne przed kolejną konferencją klimatyczną w przyszłym roku w Glasgow. Podkreśliła, że jest to konieczne, ponieważ przy obecnym tempie emisji globalne ocieplenie do końca tego wieku może przekroczyć 3 st. C.
Rozczarowanie madryckim szczytem wyraził sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, według którego "stracona została ważna okazja do tego, by poradzić sobie z kryzysem klimatycznym".
- Społeczność międzynarodowa straciła ważną okazję do wykazania się większymi ambicjami w zakresie łagodzenia skutków, dostosowania się i finansowania w obliczu kryzysu klimatycznego
- oświadczył.
Według AFP na przeszkodzie do zawarcia porozumienia stanęły przede wszystkim Chiny i Indie, które nie chcą mówić o własnych zobowiązaniach w kwestiach klimatycznych, nalegają jednak, aby kraje wysoko rozwinięte zrobiły więcej w tej kwestii i spełniły obietnice pomocy finansowej dla krajów rozwijających się. AFP podkreśla, że także Arabia Saudyjska, Brazylia i Australia inaczej postrzegają przepisy dotyczące rynków emisji dwutlenku węgla.
Fiasko COP25 w Madrycie poruszyło także Gretę Thunberg, szwedzką nastolatkę, aktywistkę na rzecz walki z ociepleniem klimatu. Jak wskazuje na Twitterze, „nauka w tej materii jest jasna, ale ignorowana”. Zapewniła o dalszej walce na rzecz ochrony środowiska.
It seems like #cop25 in Madrid is falling apart right now. The science is clear, but the science is being ignored.
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) December 14, 2019
Whatever happens we will never give up. We have only just begun. https://t.co/wEFIDLU382
Przyjęta w stolicy Francji w 2015 r. umowa zakłada powstrzymanie globalnego wzrostu średniej temperatury na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza i dążenie do ograniczenia tego wzrostu do 1,5 st. C. Taki scenariusz znacznie obniżyłby ryzyko i skutki zmiany klimatu. Wymaga to powstrzymania wzrostu, a następnie redukcji koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie globalnym.