Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Dotyczą m.in. przyjęcia drugiej dawki

Od 1 lipca druga dawka szczepionki przeciwko COVID-19 będzie mogła zostać podana w dowolnym punkcie - to jedna ze zmian w Narodowym Programie Szczepień, które dziś przedstawił szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk. Ponadto, od 15 czerwca wojewodowie będą zobowiązani do ustanowienia mobilnego punktu szczepień przy każdej imprezie masowej.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, ogłosił, że dziś osiągnięty zostanie poziom zarejestrowanych na szczepienia przeciwko COVID-19 osiągnie 50 proc. dorosłych w Polsce. 

- Każdego dnia zapisuje się ok. 200 tys. osób. Ta dynamika utrzymuje się, choć widzimy pewne tendencje spadkowe. To wszystko pozwala nam powiedzieć, że kończy się etap, gdy największym wyzwaniem jest pozyskiwanie szczepionek. Teraz największym wyzwaniem będzie przekonanie Polaków, by chcieli się szczepić 

- owiedział Dworczyk.

Dodał, że od 31 maja podwojone zostaną dostawy szczepionek firmy Pfizer.

Ponadto wprowadzonych zostanie wiele zmian w Narodowym Programie Szczepień. 

Pierwszą będzie możliwość zaszczepienia się drugą dawką preparatu w dowolnym punkcie szczepień. Ponadto, we współpracy z gminami, umożliwiony zostanie bezpośredni kontakt z seniorami powyżej 70 roku życia w celu propozycji zaszczepienia w domu.

- Mamy deklaracje, że te zespoły strażaków, które do tej pory w dużej części w bardzo wielu miejscowościach, gminach w Polsce pomagały dowozić seniorów do punktów szczepień, teraz będą jeździć z osobami uprawnionymi do wykonywania szczepień

 - poinformował Dworczyk podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Rząd przygotował ponadto szereg dotacji dla gmin.

- Każdy samorząd, w zależności od wielkości, każda gmina, otrzyma na działania organizacyjne, promocyjne w ramach ryczałtu między 10 a 40 tys. zł na sprawy organizacyjne, promocyjne czy inne związane z akcją - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19.

Dodał, że w akcji promocyjnej, która ma zachęcać gminy do udziału w rywalizacji o najwyższy wskaźnik zaszczepienia, rząd przewiduje dodatkowe zachęty.

- Będziemy chcieli dla 500 pierwszych gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia mieszkańców co najmniej 75 procent, przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę na wydanie na dowolny cel

 – powiedział.

Poinformował, że w podziale na regiony "w ujęciu byłego podziału terytorialnego na 49 województw gmina, która będzie miała najwyższy odsetek w danym obszarze, otrzyma milion złotych, również na dowolny cel". Zapowiedział ponadto, że "ta gmina, która będzie miała najwyższy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski, otrzyma dodatkowo 2 mln zł".

Od 15 czerwca wojewodowie mają zapewniać mobilne punkty szczepień podczas wszystkich imprez o charakterze masowym. 

#SzczepimySię #OstatniaProsta pic.twitter.com/DuxhtgialA

 

 



Źródło: niezalezna.pl,

#szczepienia

md