Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślił, że kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda, należąca do KGHM, to największa polska inwestycja zagranicą, największe aktywo zagraniczne.
- Kopalnia należy w 55 proc. do KGHM, polskiego giganta miedziowego, a miedź to w tej chwili absolutnie strategiczny surowiec - podkreślił Sasin.
Sierra Gorda to dla naszego miedziowego giganta @kghm_sa największy projekt zagraniczny. Za PO przynosiła straty. A dzięki zmianie podejścia do zarządzania w ostatnich latach osiąga spektakularne zyski.Kopalnia od stycznia działa wyłącznie na bazie energii ze źródeł odnawialnych. pic.twitter.com/bMlM9jh8nJ
— Jacek Sasin (@SasinJacek) April 17, 2023
Jak poinformował, ma spotkać się z przedstawicielami chilijskiego rządu. Dodał, że rozmowy mają dotyczyć planowanych zmian w prawie podatkowym, w tym podatku miedziowym.
- Będziemy namawiać naszych partnerów, żeby pozwolili odliczać od podatku nakłady na inwestycje. Chciałbym też usłyszeć deklaracje, że to, co było programem obecnego rządu - nacjonalizacja przemysłu miedziowego - dzisiaj jest już nieaktualne - wskazał wicepremier.
Jak podkreślił, to "bardzo ważne pytania".
- Musimy mieć pewność, że polskie inwestycje w Chile w wydobycie miedzi są i będą bezpieczne
– zaznaczył Sasin.
💬Wicepremier @SasinJacek: to chilijskie aktywo jest dzisiaj czymś niezwykle dla nas cennym. Ten okres rozpędu był dosyć długi i trudny. Na szczęście udało się dokonać przełomu związanego z zarządzaniem tą kopalnią, stała się ona perłą w koronie @kghm_sa. pic.twitter.com/ddDMgsXtXr
— Ministerstwo Aktywów Państwowych 🇵🇱 (@MAPGOVPL) April 17, 2023
Zwrócił uwagę, że trudno sobie wyobrazić transformację energetyczną bez miedzi.
- Jeśli myślimy o panelach fotowoltaicznych, o wiatrakach czy prądnicach wiatrakowych, jeśli myślimy o samochodach elektrycznych, to wszędzie potrzeba bardzo dużo miedzi. Stąd dzisiaj tak rosną ceny miedzi na świecie i jej wydobycie jest bardzo opłacalne. Chcemy rozwijać ten interes teraz, tutaj w Chile - powiedział. Dodał:
- Planujemy w najbliższym czasie inwestycje rozwojowe na poziomie 1 mld dol.
💬Wicepremier @SasinJacek w #SierraGorda: dzisiaj wiele krajów i wielkich firm stawia na miedź, bo kraj który będzie miał dostęp do miedzi, będzie mógł być niezależny również w procesie transformacji energetycznej. pic.twitter.com/GXM6cgsnKJ
— Ministerstwo Aktywów Państwowych 🇵🇱 (@MAPGOVPL) April 17, 2023
KGHM wyprzedza konkurencję w Chile
"Najważniejsza inwestycja zagraniczna KGHM, chilijska kopalnia Sierra Gorda w ostatnich latach bije rekordy wydajności wydobywczej i przerobowej, systematycznie poprawia wyniki operacyjne oraz finansowe i zasila budżet KGHM" - poinformował KGHM Polska Miedź.
Spółka podała, że produkcja miedzi płatnej (ilość miedzi w produktach zawierających miedź podlegająca płatności) w Sierra Gorda w 2022 r. wyniosła 90,8 tys. ton (55 proc. udziałów KGHM). Z kolei przychody ze sprzedaży w 2022 r. wyniosły 1 mld 617 mln dolarów amerykańskich (dla 100 proc. udziału), czyli 3 mld 974 mln zł odpowiednio do udziału własnościowego KGHM Polska Miedź.
W informacji zwrócono uwagę, że kopalnię odwiedził wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który "zapoznał się m.in. z wdrożonymi w Sierra Gorda nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi w produkcji".
O wielkości inwestycji @kghm_sa w Chile świadczy siła załogi.Sierra Gorda to łącznie ponad 4 tys. wykwalifikowanych specjalistów. Gratuluję wszystkim, którzy otrzymali „Odznaki Sierra Gorda”. Każda z odznaczonych osób odegrała kluczową rolę w rozwoju kopalni w ostatnich 5 latach. pic.twitter.com/GDKX006haT
— Jacek Sasin (@SasinJacek) April 17, 2023
- Sierra Gorda jest jedyną kopalnią miedzi w Chile, która przekroczyła swoje założenia projektowe dotyczące przerobów. Zwróciło to uwagę naszej konkurencji oraz rządu chilijskiego. (...) Złoża o wysokiej zawartości są bardzo rzadkie i większość firm górniczych musi się przestawić na wydobycie przy niskiej zawartości. My już umiemy to robić i wyprzedzamy konkurencję – powiedział prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Tomasz Zdzikot, cytowany w komunikacie.
KGHM wskazała, że zakład wzbogacania rudy miedzi w Sierra Gorda został zaprojektowany do procesowania dziennie 110 tys. ton rudy, a w 2021 r. średnia dziennego procesowania wyniosła 130 tys. ton, czyli - jak podkreślono - 18 proc. więcej, niż przewidywał projekt instalacji.
Najważniejsza inwestycja zagraniczna #KGHM ⚒️ w ostatnich latach bije rekordy wydajności wydobywczej i przerobowej. Od stycznia działa wyłącznie na bazie energii z OZE.
— KGHM Polska Miedź (@kghm_sa) April 17, 2023
Wicepremier @SasinJacek odwiedził należącą do KGHM kopalnię Sierra Gorda w Chile.
➡️ https://t.co/s3fldIceDj pic.twitter.com/3XYBf98n8D
Spółka dodała, że od stycznia tego roku kopalnia Sierra Gorda działa "wyłącznie" na bazie energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE).
- Ta zmiana oznacza zatrzymanie emisji miliona ton CO2 do atmosfery rocznie - zaznaczono.
Podczas wizyty Jacka Sasina w Chile zaplanowano również bilateralne rozmowy z przedstawicielami chilijskiego rządu – ministrem finansów, Mario Marcel Cullell, minister górnictwa, Marcelą Hernández Perez, a także szefową senackiej Komisji Górnictwa i Energii, Luz Eliana Ebensperger Orrego. Sasin odwiedzi również CESCO Week, czyli targi, które są największym w tej części świata wydarzeniem branży wydobywczej. W targach tych uczestniczą największe firmy wydobywcze świata, w tym polski KGHM.